Jak napisać zaproszenie. Kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, przygotowując zaproszenia oficjalne i nieoficjalne

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego niż to, jak napisać zaproszenie na urodziny, ślub i inne okazje. To zadanie, z którym powinien bez trudu poradzić sobie każdy. A jednak kiedy przychodzi co do czego, pojawiają się wątpliwości. Teoretycznie – wiadomo wszystko. W praktyce – czy aby na pewno? Bo co napisać w zaproszeniu? Czym różnią się zaproszenia oficjalne i zaproszenie nieoficjalne? Wreszcie jakie są zasady pisania zaproszenia i o czym jeszcze należy pamiętać? Spieszymy z pomocą!

[product id=42686 alt="Zaproszenia na baby shower AHOY CHŁOPCZE (8szt.)"] [product id=35719 alt="Zaproszenia na chrzest z wkładką (10szt.)"] [product id=60008 alt="Zaproszenia na komunię personalizowane NIEBIESKIE KWIATY"] [product id=39080 alt="Zaproszenia na 18 URODZINY zaproszenia na 18 z własnym tekstem"]
 

Prawidłowo napisane zaproszenie musi zawierać takie elementy jak:

-Nagłówek – słowo „zaproszenie” umieszczone na środku pierwszego wersu
-Formułkę grzecznościową – np. „Serdecznie zapraszam na ..”
-Adresata – czyli osobę, którą zapraszamy (pełne imię i nazwisko),
-Nadawcę – czyli osobę, która zaprasza,
-Wydarzenie – na co zapraszamy,
-Czas - kiedy odbędzie się wydarzenie (godzina, dzień, miesiąc, rok),
-Miejsce – dokładny adres wydarzenia.

Na koniec można również dopisać zwroty grzecznościowe, np. "Bardzo zależy nam na Twojej obecności", "Z wyrazami szacunku". Warto również umieścić prośbę o potwierdzenie przybycia, co pomoże zorganizować wyjątkowę imprezę. Tak napisane zaproszenia są gotowe do przekazania.  
 

Bez względu na formę czy okoliczność, najważniejsza jest czytelność <a href="#">zaproszenia</a>. Najprościej rzecz ujmując, osoba zapraszana musi wiedzieć o co chodzi. Odpuśćmy więc sobie niepotrzebne zawiłości, nadmierne ozdobniki czy zawoalowane sugestie. Dobre zaproszenie na urodziny, zaproszenia ślubne czy jakiekolwiek inne to zaproszenia napisane wprost – tak by nie pozostały najmniejsze wątpliwości co do tego, kto zaprasza, kogo, na co i kiedy. W niektórych sytuacjach przydatna może również okazać się informacja o oczekiwanym stroju – zwłaszcza jeśli mowa o szczególnie oficjalnej uroczystości – czy prośba o potwierdzenie obecności (choć w dobrym tonie byłoby, aby żadne, nawet zaproszenie nieoficjalne nie pozostało bez odpowiedzi).

Być może zdarzyło Ci się otrzymać już takie zaproszenie, po którym nie do końca wiadomo było, czego właściwie dotyczy. Potrzebny był kontakt w celu doprecyzowania szczegółów. To idealny przykład tego, jak… zaproszeń pisać nie należy. Najlepiej więc przygotuj sobie treść na brudno, odłóż na jakiś czas, a potem przeczytaj całość – pozwoli Ci to świeżym okiem ocenić, czy zaprojektowany tekst jest wystarczająco zrozumiały.

[product id=64387 alt="Zaproszenia ze zdjęciem TWOJA KOLEKCJA (6szt.)"] [product id=64332 alt="Zaproszenia na 18 urodziny SZAMPAN zaproszenia na 18 z własnym tekstem"] [product id=63232 alt="Zaproszenia urodzinowe WHISKY personalizowane (6szt.)"] [product id=62841 alt="Zaproszenia na urodziny VINTAGE ze zdjęciem (6szt.)"]
 

Podstawowe zasady pisania zaproszenia

Niezależnie od tego, czy będą to <a href="#">zaproszenia na komunię</a> czy zaproszenia na roczek, każde warto w jednoznaczny sposób rozpocząć. Jak? Najprościej jak się da – nagłówkiem „Zaproszenie”. Dla piszącego oczywiste jest, że taki właśnie jest jego zamiar – a dzięki wyraźnemu nagłówkowi także odbiorca już na pierwszy rzut oka będzie wiedział, że to coś istotnego (co ma znaczenie w przypadku osób otrzymujących dużo korespondencji, na przykład prowadzących działalność gospodarczą pod domowym adresem, które mogłyby niechcący uznać list za kolejną z niechcianych przesyłek reklamowych).

1. Rozpoczęcie

Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, zastanawiając się jak napisać zaproszenie na urodziny czy chociażby zaproszenia na ślub cywilny, jest odpowiedni zwrot rozpoczynający treść i wprowadzający późniejsze szczegóły. „Serdecznie zapraszam…”, „Uprzejmie zapraszamy…”, „Mam zaszczyt zaprosić…” – każda z tych wersji będzie dobra. Którą wybrać – to zależy od tego, jak bardzo oficjalne ma być zaproszenie. Na baby shower wystarczy mniej formalny zwrot niż w przypadku <a href="#">zaproszenia na chrzest</a>.

2. Treść

Następną rzeczą dotyczącą tego, co napisać w zaproszeniu, są szczegóły planowanej uroczystości. Rzecz, wydawałoby się naturalna, a jednak zdarza się, że w ferworze przygotowań zapomina się o tym, co najbardziej oczywiste. Krótko podsumowując – kto zaprasza, kogo, na co, kiedy (ważna jest zarówno data, jak i godzina rozpoczęcia) oraz dokąd. Także to ostatnie nie powinno zostać pozostawione domyślności gości. Otrzymawszy <a href="#">zaproszenia ślubne</a>, goście mogą założyć, że uroczystość odbędzie się w kościele – tym bardziej jeśli w okolicy miejsca zamieszkania znajduje się tylko jedna parafia. I wszystko będzie (w miarę) w porządku, jeśli akurat autor nie miał na myśli zaproszenia na ślub cywilny w urzędzie. Jeżeli po oficjalnej części odbywać się będzie także przyjęcie, o nim również należy wspomnieć w zaproszeniu, nie pomijając żadnych wspomnianych wcześniej szczegółów (gdyby z niezawinionej przez siebie przyczyny któryś z gości nie zdążył dotrzeć na rozpoczęcie ceremonii, musi wiedzieć, dokąd się udać, by dołączyć do reszty później – nie chcemy przecież rozpraszających uwagę telefonów z prośbą o wskazanie adresu).

3. Zakończenie

Miłym akcentem na zakończenie zaproszenia na komunię dla dziewczynki bądź chłopca, zaproszenia na rocznicę ślubu czy jakiegokolwiek innego zaproszenia będzie wyrażenie nadziei na pozytywną odpowiedź. Bardzo często wystarczy najprostsze „Liczymy na Twoją obecność” oraz własnoręczny – to ważne! – podpis. Niezależnie od tego, czy mają to być eleganckie zaproszenia czy mniej formalne <a href="#">zaproszenia personalizowane</a>, wszystkie zwroty do adresata powinny być rozpoczynane z wielkiej litery. To rzecz coraz częściej pomijana w codziennej korespondencji – zwłaszcza w rozmowach za pośrednictwem internetowych komunikatorów – ale w przypadku zaproszenia absolutnie niezbędna.

[product id=62521 alt="Personalizowane zaproszenia na imprezę emerytalną EMERYTURA (6szt.)"] [product id=65487 alt="Zaproszenia na wieczór kawalerski PIWKO"] [product id=62674 alt="Personalizowane zaproszenia urodzinowe TORT (6szt.)"] [product id=28493 alt="Zaproszenia urodzinowe TABLICA personalizowane"]

Zaproszenia na roczek, na komunię i na inne okazje

Jak napisać zaproszenie na urodziny dziecka lub dorosłego

Zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie na urodziny – własne lub dziecka? Warto uwzględnić w nim to… które to urodziny. Pozornie to drobiazg, niemniej jednak bardzo ułatwi gościom przygotowanie prezentów czy na przykład tortu-niespodzianki. To również mniejsze ryzyko tego, że się pomylą – i na przykład ustawią na cieście o jedną świeczkę za dużo (do czego, jeśli się wydarzy, warto mimo wszystko podejść z humorem, w końcu wiek to tylko liczba). O ile jeszcze w przypadku zaproszenia na roczek dla chłopca czy zaproszenia na roczek dla dziewczynki goście – w większości – sami mogą domyślić się, jaką okazję będą świętować, o tyle już jeśli obchodzisz dwudzieste dziewiąte czy czterdzieste siódme urodziny, po prostu to zaznacz.

Pod tym względem to, jak napisać zaproszenie na 18 urodziny czy <a href="#">zaproszenia na roczek</a> wcale się nie różnią. Będzie to istotne zwłaszcza w przypadku jeśli zapraszasz też osoby, które nie znają Cię tak dobrze jak najlepsi przyjaciele (którym również może się zdarzyć pomyłka w nieistotnym przecież na co dzień wieku).

[product id=45861 alt="Zaproszenia na roczek personalizowane KWIATKI"] [product id=37886 alt="Zaproszenia na roczek PRZYJACIELE Z OCEANU (8szt.)"] [product id=22391 alt="Zaproszenia personalizowane SOWA dla dziewczynki"] [product id=55659 alt="Zaproszenia na urodziny dziecka CHMURKA (8szt.)"]
 

Zaproszenia na komunię dla chłopca lub dziewczynki, zaproszenia na chrzest

I komunia to duże wydarzenie, które w religijnych rodzinach ma szczególne znaczenie. Nic zatem dziwnego, że warto postarać się o odpowiednio eleganckie zaproszenia. W treści <a href="#">zaproszenia na komunię</a> wyszczególnij, czy po oficjalnej uroczystości przewidziane jest też spotkanie na przykład na obiedzie. I jeśli tak, to gdzie się będzie ono odbywać – czy w domu czy w wynajętej specjalnie na tę okazję sali w restauracji (obie opcje są popularne, warto więc zawczasu dać znać gościom, czego powinni się spodziewać).

Co jednak w sytuacji, kiedy – z różnych względów – spotkanie pomimo tradycji nie będzie mogło dojść do skutku? Generalnie nie jest to informacja, jaka powinna trafić na zaproszenia na komunię dla dziewczynki czy zaproszenia na komunię dla chłopca, niemniej warto o tym fakcie uprzedzić – chociażby w kurtuazyjnej rozmowie telefonicznej (można w niej grzecznie przeprosić za zaistniałą sytuację i zaoferować prywatne spotkanie w innym terminie).

Identycznie sytuacja wygląda w przypadku zaproszenia na chrzest – to kolejna z religijnych uroczystości, na które w polskiej tradycji składają się dwa elementy, formalny chrzest w kościele oraz prywatnie organizowane później chrzciny. W zaproszeniu powinny znaleźć się szczegóły obu tych kwestii.

[product id=33781 alt="Zaproszenia komunijne ORNAMENT srebrny (10szt.)"] [product id=43907 alt="Zaproszenia na chrzest komunię SAKRAMENT niebieskie (25szt.)"] [product id=55630 alt="Zaproszenia komunijne KOKARDA kremowe (10szt.)"] [product id=60089 alt="Zaproszenia komunijne personalizowane GAŁĄZKI kalka 14x19,5 cm"]
 

Zaproszenia na ślub i zaproszenia na rocznicę ślubu

O przygotowywaniu dobrego zaproszenia na ślub można by napisać cały osobny artykuł, bo jest tam wiele elementów, o których należy pamiętać, a do tego sama forma momentami ociera się niemal o sztukę. Tym razem ograniczmy się zatem tylko do wskazania, co jeszcze – oprócz wszystkich powyższych, wspomnianych już rzeczy – warto uwzględnić. Mowa o… prezentach czy planowanym rozmiarze uroczystości. Choć to kolejny z elementów polskiej tradycji, nie wszyscy chcą, mogą czy muszą decydować się na wystawne wesele na kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób. Można więc wskazać, że po uroczystości zaślubin zaprasza się gości na przykład na kameralny obiad w restauracji. Dzięki takiej sugestii, nikt nie będzie zaskoczony, że spotkanie zakończy się po dwóch czy trzech godzinach zamiast trwać do białego rana.

Niektórzy obawiają się, że informacje dotyczące oczekiwanych podarunków umieszczone na zaproszeniu wyglądają zbyt obcesowo. Nic bardziej mylnego – wystarczy przedstawić je w odpowiednio grzeczny i elegancki sposób, by nikt nie miał ich za złe (prośba chociażby o wino zamiast kwiatów na pewno nie zaszkodzi).

Zaproszenia na rocznicę ślubu tylko nieznacznie różnią się od zaproszeń ślubnych – mogą natomiast, choć wcale nie muszą, być nieco mniej eleganckie czy efektowne, wszystko uzależnione jest zresztą od charakteru planowanej uroczystości. A jeśli chodzi o <a href="#">zaproszenia na wieczór panieński</a>? W ich wypadku warto od razu wskazać motyw przewodni, jeśli spotkanie będzie miało szczególny charakter. Wszystko można oczywiście ustalić telefonicznie, ale na pewno nie zaszkodzi, jeśli odpowiednia informacja już zawczasu znajdzie się na zaproszeniu.

[product id=47520 alt="Zaproszenia na ślub cywilny SERCE zaproszenia z własnym tekstem"] [product id=46640 alt="Zaproszenia ślubne z kokardą (10szt.)"] [product id=60027 alt="Zaproszenia personalizowane ELEGANCKIE zaproszenia na ślub"] [product id=65171 alt="Śmieszne zaproszenie ślubne DOBRANA PARA personalizowane"]
 

Zaproszenia – tekst, ale i forma

Przygotowując zaproszenia, tekst jest podstawową rzeczą, o jaką należy zadbać – do tego sprowadzają się wszystkie zawarte powyżej wskazówki. Ale nie zapominajmy, że nie chodzi wyłącznie o to, jak napisać zaproszenie na urodziny dziecka czy jak napisać zaproszenie na 18. Bo zaproszenie na urodziny to nie tylko sama treść, ale również jego forma. W obecnych czasach modne jest przecież organizowanie wydarzeń na Facebooku czy spraszania się w gości na Messengerze. Ale czy to na pewno najlepszy sposób na przykład na <a href="#">zaproszenie na baby shower</a>? Niekoniecznie. Zaproszenia boho, ale też w różnych innych stylach spełniają funkcję nie tylko informacyjną. Powinny również odpowiednio się prezentować – a o to trudno zadbać w wiadomości tekstowej w internecie.

Zamiast iść więc po linii najmniejszego oporu, lepiej sięgnąć chociażby po zaproszenia personalizowane – zaproszenia na roczek dla dziewczynki, zaproszenia na roczek dla chłopca czy tym bardziej zaproszenia na wieczór panieński. Tradycyjne, papierowe zaproszenia nie tylko bardziej przypadną do gustu wszystkim gościom – również tym, którzy z różnych względów nie będą mogli pojawić się na planowanej uroczystości – ale też pozostaną z nimi pod postacią miłej pamiątki. Warto więc się postarać – tym bardziej że dzięki niniejszemu artykułowi oraz personalizowanym propozycjom z Partybox.pl przygotowanie indywidualnych zaproszeń nikomu na pewno nie sprawi trudu!

[product id=61586 alt="Zaproszenia personalizowane na HALLOWEEN dla dzieci"] [product id=65322 alt="Zaproszenia ślubne śmieszne RAZEM WYMIATAMY personalizowane"] [product id=50723 alt="Zaproszenia na baby shower HELLO WORLD (10szt.)"] [product id=63765 alt="Zaproszenia na wieczór panieński GET WILD"]
 

Te, a także inne propozycje produktów znajdziesz w kategorii <a href="#">zaproszenia</a>.