Rewolucja w modzie, jaka nastąpiła w latach dwudziestych ubiegłego wieku, była konsekwencją wielu przemian, które istotnie wpłynęły na to, jak od tej pory wyglądać miał świat. Rewolucję w modzie poprzedziła swoista rewolucja obyczajowa, aczkolwiek dużą przesadą byłoby stwierdzenie, że jakiekolwiek zmiany wystąpiły nagle. Mimo że dzisiaj moda potrafi zmienić się dosłownie z tygodnia na tydzień, dawniej wszystko wymagało czasu. Jak kształtowały modę lata 20.? Moda męska różniła się znacząco od tej wcześniejszej i późniejszej? I co jeszcze warto wiedzieć o tym, jak przedstawiał się styl lat 20.?
Biorąc pod uwagę ubrania, lata 20. można śmiało określić mianem czasu rozluźnienia. Rozluźnienia zarówno obyczajów, jak i odzieży jako takiej. Typowo formalne, eleganckie stroje zaczęły stopniowo ustępować miejsca tym nieco bardziej obszernym, luźniejszym, a przez to wygodniejszym do noszenia na co dzień. Zmiany te dotknęły zarówno ubrań damskich, jak i męskich, choć oczywiście w różnym stopniu i z różnym efektem końcowym.
Jak zmieniła się sama moda męska? Lata 20. to okres rozkwitu kolorów. Panowie chętniej niż kiedykolwiek wcześniej – i niż przez długi okres później – sięgali po barwne ubrania, dość istotnie zmieniając to, jak prezentował się „klasyczny” strój męski. Lata 20. sprawiły, że popularne stały się kolorowe dodatki, którymi nie gardziły zarówno panie, jak i właśnie panowie. Ci ostatni byli jednak w tym wszystkim odrobinę bardziej powściągliwi – i choć nie stronili od jaskrawych akcentów, to ogólne wrażenie zawsze musiało pozostać eleganckie.
Gdyby nie obowiązkowy dla wszystkich mężczyzn garnitur, lata 20. z całą pewnością wyglądałyby zupełnie inaczej. Czy były wyjątki? Tak, choć bardzo nieliczne. Na odstępstwo od normy pozwalali sobie sportowcy, przedstawiciele klasy robotniczej oraz nastolatkowie i studenci. Oni na co dzień nosili się nieco mniej oficjalnie, niemniej jednak każdy posiadał w szafie co najmniej jeden garnitur i gotowy był włożyć go natychmiast gdy pojawiła się ku temu potrzeba.
Poza tymi niewielkimi wyjątkami podstawę stroju męskiego stanowił właśnie garnitur. Lata 20. uczyniły z garniturów najważniejszy element garderoby. Element, który mężczyzna nosił na co dzień, do pracy, wieczorem w domu, na przyjęciach… i niewiele w zasadzie brakowało, aby także w nim spał.
Stroje lata 20 męskie uszyte były z lżejszych niż wcześniej materiałów. Oczywiście daleko im było jeszcze do lekkości, którą charakteryzują się np. garnitury obecnie, ale różnica w porównaniu do wcześniejszych dekad była naprawdę istotna. Marynarki miały po trzy lub cztery guziki, a wysoko zachodzące klapy stanowiły swoisty wyróżnik dekady. Początkowo w latach dwudziestych garnitury były dość luźne, by z czasem – aż do końca lat trzydziestych – mocniej przylegać do ciała. W każdym przypadku niezbędna była dopasowana kamizelka (nierzadko jaśniejsza od reszty garnituru).
Pod kamizelką mężczyźni w latach dwudziestych nosili koszule, w przypadku których można było pozwolić sobie już na znaczną dowolność. Kolory, wzory, krata – nawet róż, dotychczas nie do pomyślenia, znalazł się na porządku dziennym. Drugim elementem, za pomocą którego mężczyźni dawali upust kreatywności i fantazji, były muszki oraz krawaty. W ich przypadku wszystkie chwyty stały się dozwolone, a im bardziej wzorzysta była ozdoba, tym dla ostatecznego efektu lepiej.
Chcąc wyglądać tak, jak przystało na lata 20., strój męski można wzorować na niezwykle inspirujących postaciach, które – różnymi drogami – zyskały sławę w okresie międzywojennym:
Na tych powyższych oczywiście nie koniec. Pianista Duke Ellington pokazał, jak wykorzystując proste środki można uzyskać olśniewający efekt. Z kolei Człowiek Roku 1927 magazynu Time, Charles Lindbergh, nawet przelatując po raz pierwszy nad Atlantykiem wyglądał tak, jakby właśnie wkroczyć miał na galę rozdania nagród. Elegancki i praktyczny ubiór, lata 20. w najczystszej postaci – Lindbergh miał to opanowane do perfekcji. Nic więc dziwnego, że nawet dzisiaj, po takim czasie, wiele osób stawia go sobie za wzór!
Jak się ubrać na imprezę w stylu lat 20.? Co powinien założyć na siebie mężczyzna, by swoim wyglądem nawiązywać do epoki? Czy niezbędne będą jakieś dodatki? Jeśli chodzi o ubiór, lata 20. można potraktować w dwójnasób. Albo poprzestać na wyglądzie klasycznym, dobierając odpowiednio garnitur, albo wykorzystać specjalne przebranie. Lata 20. dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu podczas imprezy na pewno odzyskają część swojego niespotykanego kolorytu!
Charakterystyczny dla epoki będzie np.:
Na imprezie „Lata 20” strój męski powinien być elegancki, ale jednocześnie niepozbawiony fantazji. Nie bez powodu mówi się, że ta właśnie dekada była najbardziej odważną w historii – bo pomimo rygoru lat wcześniejszych, pomimo przykrych doświadczeń wojennych, ludzie pozwalali sobie naprawdę na niemało. Jeśli motywem jest Wielki Gatsby, stroje powinny być przede wszystkim wystawne, ozdobione licznymi dodatkami. Jeśli tematyka nie jest aż tak sprecyzowana, garnitur gangstera na pewno będzie dobrym rozwiązaniem, podobnie jak inne pomysłowe kostiumy z naszej oferty.
W Partybox.pl czeka na Ciebie szeroki wybór, w którym bez trudu znajdziesz idealny strój męski lata 20. Tak strój gangstera, frak, jak i jedyny w swoim rodzaju kostium Ojca Chrzestnego. Załóż go, a znajomi zaczną przychodzić do Ciebie prosić o przysługę…
Zadbaliśmy o to, abyś wybierając się na imprezę miał odpowiednie przebranie. Lata 20. to moment w historii tak charakterystyczny, że bez trudu znajdziesz idealny kostium. Gangstera, aktora, dżentelmena? Tematyczne imprezy mają to do siebie, że przynajmniej na jedną noc możesz stać się kimkolwiek tylko zechcesz! Załóż garnitur gangstera i poczuj się jak Al Capone rządzący całym Chicago. Wybierz strój Gatsby i… zorganizuj wystawne przyjęcie, na które zaprosisz całą śmietankę towarzyską. Możesz być równie tajemniczy jak sam Wielki Gatsby, ale jeśli tylko zechcesz, zostaniesz królem imprezy, z którym każdy będzie chciał zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia!
Lata 20., moda męska, wyjątkowe inspiracje, pomysłowe kostiumy czekają na Ciebie w Partybox.pl. Wszystko to oraz… gwarancja doskonałej imprezy!
22.01.2018
Jedna rzecz do tego jeszcze kapelusz i jest extra strój!
7.03.2017
Koszulka fajna, chociaż cena trochę za wysoka.
18.01.2017
koszulka fajna
22.12.2016
warto mieć pod innym kostiumem np. szefa gangu
16.07.2016
Brak innyh rozmiarów, M-ka troche krótka