Przesądy ślubne, bo.. lepiej dmuchać na zimne

Przesądy ślubne, ale też wszelkie inne – niektórzy wierzą w nie bezgranicznie, inni uważają za zwykłe zabobony, którym nie warto przypisywać większego znaczenia. Ile osób, tyle poglądów. Jedno natomiast jest pewne: nawet jeśli zastosowanie się do przesądów nie pomoże, to na pewno nie zaszkodzi. Lepiej więc dmuchać na zimne – a nuż w którymś akurat kryje się ziarnko prawdy?

Zebraliśmy najbardziej popularne przesądy ślubne – zarówno te dotyczące wyboru terminu i miejsca uroczystości, jak i poszczególnych etapów ślubu i wesela. Warto przynajmniej się z nimi zapoznać i kto wie, może niektóre wprowadzić w życie? Szczęściu przecież zawsze warto pomagać!
 

[product id=47080 alt="Kieliszki do szampana BIAŁE RÓŻE"] [product id=37783 alt="Podwiązka koronkowa biała z granatową wstążka"] [product id=26982 alt="Woreczek satynowy na grosiki"] [product id=45948 alt="Koszyczek do sypania kwiatków"]

Najbardziej znane przesądy ślubne

1. Ślubne przesądy związane z terminem

Który miesiąc jest najlepszy – ślub w sierpniu, a może ślub w maju? Przesądy sugerują jednoznacznie, że uroczystość powinna odbyć się w miesiącu, który w swojej nazwie ma literę „r”. Zatem odpada i ślub w maju, i ślub w listopadzie – przesądy jasno wskazują oba te miesiące jako mogące przynieść przyszłym małżonkom pecha.

Inaczej jest jeśli chodzi o ślub w sierpniu. Przesądy nie mają nic przeciwko wakacyjnej uroczystości, ale zalet jest więcej. To przede wszystkim dobra pogoda, która bardzo ułatwia zorganizowanie wystawnego przyjęcia – w sprzyjających warunkach może się ono odbyć nawet pod gołym niebem. Niezłym pomysłem będzie też połączenie ślubu z ważnymi świętami jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Dobrze sprawdzi się również uroczystość zorganizowana w karnawale.

Warto pamiętać o tym, by raz ustalonego terminu ślubu w miarę możliwości nie zmieniać.

[product id=32535 alt="Kieliszki do wina z różyczkami"] [product id=66987 alt="Szlafrok BRIDE TO BE"] [product id=66576 alt="Korsarz na rękę KWIATY biały"] [product id=67354 alt="Wieszak pan młody GROOM złoty"]

2. Ślubne przesądy związane z miejscem

Jeśli chodzi o zabobony ślubne, znaczenie ma nie tylko termin uroczystości, ale też jej miejsce. Gdzie powinna się odbyć?

  • Według przesądów najlepszym miejscem jest kościół, w którym ochrzczona została Panna Młoda. Uwaga jednak na zapowiedzi – by nie zapeszyć, przyszli małżonkowie nie powinni ich usłyszeć.
  • Dla szczęścia Pary Młodej liczy się też sposób, w jaki dotrą oni na miejsce ceremonii. To oczywiste, że Pan Młody przyjeżdża po swoją wybrankę, by zabrać ją do kościoła – powinien jednak wybrać wtedy inną drogę niż tą, którą przyjechał.
  • W drodze na uroczystość nie wolno zawracać – jeśli zapomniało się zabrać czegoś z domu, należy wysłać po zgubę kogoś innego.
  • Po drodze lepiej też nie robić postojów – by nie prowokować przyszłych problemów małżeńskich.

 

3. Przesądy ślubne związane z ubiorem

Przesądy ślubne  związane z ubiorem

Panna Młoda w białej sukni, Pan Młody w eleganckim garniturze. Wydawałoby się, że kwestie związane z ubiorem małżonków są oczywiste. I tu jednak czekają pułapki, na które warto zwracać uwagę.

Przede wszystkim Panna Młoda powinna skompletować swój strój z kilku elementów – z czegoś białego na znak czystości, niebieskiego na znak wierności, pożyczonego jako zapowiedź przychylności nowej rodziny, czegoś nowego zapowiadającego dostatek oraz czegoś starego nawiązującego do wsparcia starej rodziny oraz przyjaciół.

Przesądy ślubne – welon

Jeśli chodzi o przesądy ślubne, welon także ma znaczenie, a zwłaszcza to, kto założy go Pannie Młodej na głowę. W myśl tradycji powinna to być niezamężna druhna. Podczas oczepin świeżo upieczona żona rzuca zwyczajowo welon w stronę druhen. Rzuca – dodajmy – wyłącznie raz. Drugi rzut to już bardzo negatywna wróżba.

Przesądy ślubne – buty

W jakiej kwestii jeszcze warto zwrócić uwagę na przesądy ślubne? Buty z odkrytymi palcami – jeśli wierzyć zabobonom – to rzecz absolutnie wykluczona, chyba że ktoś chce sprowadzić na siebie nieszczęście. Przed ślubem warto postawić buty Panny Młodej na parapecie, by „napełniły się szczęściem”. Zgodnie z tradycją buty przyszłej żony do ślubu powinien kupić mąż… choć wydaje się to mocno ryzykowne.

4. Przesądy ślubne związane z kwiatami

Wiązanka ślubna - przesądy

Ważnym elementem ślubnej ceremonii są kwiaty – zarówno te, jakie posłużą do dekoracji świątyni i sali weselnej, jak i bukiet, który Panna Młoda dzierżyć będzie w dłoni podczas zaślubin, czyli wiązanka ślubna. Przesądy sugerują, by składały się na nią wyłącznie świeże kwiaty, a nigdy suszone. Te ostatnie mogłyby zwiastować przedwczesne wygaśnięcie uczuć i koniec małżeńskiego związku.

Z jakich kwiatów powinna składać się wiązanka ślubna? Przesądy mówią, żeby unikać żółtych, symbolizujących zdradę, podobnie jak krokusów czy narcyzów. Według niektórych złym wyborem są też róże – ze względu na złowróżbne kolce. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by w bukiecie znalazły się zarówno astry czy frezje, jak i piękne i popularne goździki. Wiązanki ślubnej nie powinna sama dla siebie przygotowywać Panna Młoda.

5. Przesądy ślubne – świadkowie

Jeśli chodzi o przesądy ślubne, świadkowie również odgrywają istotną rolę, zaczynając już na etapie ich wyboru. Warto zadbać o to, by świadkową Panny Młodej i świadkiem Pana Młodego nie była para – w tym wypadku pech zagraża jednak nie małżonkom, a właśnie świadkom, bo zwyczajowo dwoje osób w związku przed ołtarzem stanąć powinno tylko raz. Na własnym ślubie.

Kogo więc w tej roli dopuszczają przesądy ślubne? Świadkowie powinni być stanu wolnego i – najlepiej – przeciwnych płci. Za pechowe zestawienie uważa się dwie kobiety w roli świadków. Warto natomiast pamiętać, że to wszystko tylko zwyczaje, nie przepisy. Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód, by świadkami zostały dowolne osoby dorosłe – nie istnieje nawet przepis nakazujący, by podczas ślubu kościelnego świadkami byli praktykujący katolicy.

Jeszcze inne przesądy ślubne, o jakich warto pamiętać

Lista ślubnych przesądów jest bardzo długa i gdyby chcieć zastosować się do nich wszystkich, bardzo prawdopodobne, że zabrakłoby pola i czasu na jakiekolwiek własne pomysły na uroczystość. Dlatego z pewnością warto się z nimi zapoznać – ale już niekoniecznie bezwzględnie do nich stosować.

Nowożeńcy zwyczajowo witani są przez rodziców – chlebem i solą, a także kieliszkami z wodą i wódką. Według przesądu, osoba, która trafi na wódkę, będzie w małżeństwie rządzić. Tak czy inaczej po opróżnieniu kieliszki należy rzucić za siebie, by się potłukły. To zapowiedź szczęśliwego i udanego małżeństwa.

Zabobony ślubne wymagają jeszcze, aby Pan Młody przeniósł swoją małżonkę przez próg sali weselnej – by mieć pewność, że się nie potknie, co stanowiłoby złą wróżbę. Pierwszy taniec także nie jest bez znaczenia. Tradycyjnie pierwsi na parkiecie pojawiają się Młodzi – a ich wspólne, równe kroki mają symbolizować zgodność w podejmowaniu decyzji i szczęście na nowej drodze życia. Zdecydowanie lepiej więc nie pomylić kroków!

Ślubne czy też weselne wróżby dotyczą nie tylko samych małżonków, ale i zaproszonych na uroczystość gości. To właśnie z nimi związane są zwyczaje oczepinowe. Panna Młoda w myśl tradycji ma za zadanie rzucić za siebie bukiet lub welon – a panna, która złapie welon, jako następna w kolejności wyjdzie za mąż. Podobnie jest w przypadku Pana Młodego. On rzuca za siebie krawat bądź muszkę. Kawaler, który go schwyci, powinien spodziewać się rychłej zmiany stanu cywilnego.

[product id=27778 alt="Naklejki na buty ON JEST MÓJ (2szt.)"] [product id=27779 alt="Naklejki na buty ONA JEST MOJA (2szt.)"] [product id=32523 alt="Poduszka pod obrączki z koronką"] [product id=46646 alt="Poduszka pod obrączki RUSTYKALNE WESELE"]

To właśnie najpopularniejsze przesądy ślubne. Jedni traktują je bardzo poważnie, inni z przymrużeniem oka, podtrzymując je wyłącznie dla tradycji. Niezależnie przecież od wszystkiego, od tego, jak będzie wyglądał sam dzień ślubu, najważniejsze jest przecież, aby Para Młoda dobrze się dobrała i w zgodzie spędziła ze sobą resztę życia. Tego za Młodych nie zagwarantują nawet najsilniej zakorzenione w tradycji zabobony ślubne.

Zobacz także: [article_box][article id=640][article id=776][article id=623][/article_box]