Spis treści
|
Starsi czy młodsi, każdego roku z niemal równym utęsknieniem wypatrujemy momentu, kiedy wreszcie zostawić w szafie będzie można zimowe buty. Kiedy śniegi, a przynajmniej ujemne temperatury, jeśli śniegu akurat nie było zbyt dużo, zostaną oficjalnie z tyłu. Kiedy na drzewach pojawią się pierwsze pąki zwiastujące nadejście zieleni, a wraz z nią budzenie się przyrody do życia… Nadejście wiosny to niemal magiczny czas, kiedy – wzorem natury – aż chce się zaczynać wszystko od nowa! Sprawdźmy więc, kiedy jest Pierwszy Dzień Wiosny i – co wcale nie mniej istotne – jak obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny.
Pomysły na Pierwszy Dzień Wiosny
Kiedy jest pierwszy Dzień Wiosny?
Wiosna to jedna z czterech pór roku, występująca zarówno po północnej, jak i po południowej stronie kuli ziemskiej. Na północy, czyli tu, gdzie mieszkamy, astronomiczna wiosna zaczyna się równonocą, trwając potem aż do letniego przesilenia. A zatem kiedy jest Pierwszy Dzień Wiosny astronomicznej? Najczęściej wypada on 21 marca, jednak niekiedy może się przesunąć o dzień w jedną lub drugą stronę. W lata przestępne, czyli te liczące 366 dni zamiast „standardowych” 365, wiosna zaczyna się zwykle o jeden dodatkowy dzień wcześniej.
Wiosna astronomiczna charakteryzuje się wydłużającym się dniem i skracającą się nocą, a także temperaturami powietrza, które już tylko sporadycznie spadają poniżej symbolicznej granicy zera. Kiedy natomiast astronomiczna wiosna się kończy? Z nadejściem lata, a więc do 22 czerwca (plus minus jeden dzień). W lecie, po przesileniu, tendencje się odwracają – długi dzień zaczyna się stopniowo skracać, natomiast wydłużeniu powoli ulega noc.
Ciekawostkę stanowi fakt, że to, kiedy jest Pierwszy Dzień Wiosny, ulega zmianom. I choć większość z nas zdążyła już się przyzwyczaić, że początek wiosny wypada właśnie 21 marca, to przez najbliższe kilkadziesiąt lat – aż do 2043 roku – wiosna w Polsce zaczynała się będzie 20 marca. Później, zależnie od przypadku, 20 marca lub nawet 19, by ponownie wrócić do „ustalonej” daty dopiero w 2102 roku.
Kiedy my szykujemy się na przywitanie wiosny, południowa strona globu zaczyna powoli żegnać jesień, przygotowując się na nadejście zimy. Półroczne przesunięcie staje się tym bardziej wyraźne, im odleglejsze od równika przyjmie się punkty odniesienia. Stąd zjawisko dni i nocy polarnych. Kiedy na południowym biegunie słońce przez całą dobę nie chowa się za horyzontem, na północy – po przeciwnej stronie – w ogóle się zza niego nie wynurza.
Dzień Wagarowicza
Z nadejściem wiosny związana jest jeszcze jedna data, choć formalnie trudno byłoby odnaleźć ją w kalendarzu. To ukochany przez młodzież szkolną Dzień Wagarowicza – okazja do tego, by całą klasą czy nawet szkołą zademonstrować nauczycielom, że na książkach i zeszytach nie kończy się świat. Wiele szkół już dawno przestało walczyć z wypadającym w pierwszy dzień wiosny Dniem Wagarowicza i zamiast normalnych lekcji, organizuje w tym czasie na przykład wyjścia do kina, różne wycieczki czy zajęcia na świeżym powietrzu. To bardzo dobra okazja do tego, by spędzić czas wspólnie, ale w nieco innej niż na co dzień scenerii. To szansa, by uczniowie mogli lepiej się poznać – i między sobą, i z nauczycielami.
Wycieczka krajoznawcza z nudną w klasie panią od geografii może okazać się fascynującym doświadczeniem – wystarczy tylko „spróbować czegoś innego”. Pan od matematyki, na co dzień niewidywany bez ekierki, może natomiast w Dzień Wagarowicza wykazać się znakomitymi umiejętnościami piłkarskimi podczas międzyklasowego turnieju. Pomysły na Dzień Wiosny bywają bardzo różne i warto dać szansę co najmniej kilku z nich – zamiast upierać się przy tradycyjnych lekcjach w murach szkoły, faktycznie lepiej przewietrzyć głowy, rozkoszując się łykami innego niż zimowe powietrza.
Topienie marzanny
Zastanawiając się, co robić z okazji końca zimy, warto przypomnieć sobie jedne z najstarszych polskich tradycji takie jak chociażby topienie marzanny. Ale właściwie dlaczego topimy marzannę? Czym zawiniła i kim była? Marzanna była jedną ze słowiańskich bogiń utożsamiającą zimę oraz śmierć. Mało tego – niektórzy badacze przypisują jej iście demoniczną, nie boską naturę. Niezależnie od „klasyfikacji”, Marzanna zdecydowanie wygląda na kogoś, kogo warto byłoby utopić… To znaczy, rzecz jasna, najpierw postawić przed niezawisłym sądem, skazać prawomocnym wyrokiem, a dopiero potem utopić!
„Nemezis” Marzanny w panteonie słowiańskich bóstw był Jaryle rodzący się wraz z nadejściem wiosny. Innymi słowy, by urodzić się mógł Jaryle – a wraz z nim do życia przywrócić się mogła przyroda – umrzeć musiała Marzanna. Ponieważ niekiedy oczekiwanie na samoistne nadejście wiosny dłużyło się w nieskończoność, postanowiono – miłym obyczajem – nieco dopomóc zejściu Marzanny i stąd zwyczajowe topienie marzanny pod postacią kukły. Rytuał ten miał za zadanie przyspieszyć koniec zimy i nadejście wiosny. Ot i cała historia tego, dlaczego topimy marzannę.
Pozostaje pytanie – jak zrobić marzannę? Nie istnieje „jedynie słuszny” sposób, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać dowolne, znajdujące się pod ręką, niepotrzebne materiały. Za kadłub – tudzież korpus – może posłużyć snopek słomy, który uzupełni się patykami i sznurkiem dla nadania odpowiedniego kształtu, oraz stare ubrania, by marzanna nie okazała się nie dość, że topielcem, to jeszcze ekshibicjonistką.
Zastanawiając się nad tym, jak zrobić marzannę, warto wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Z założenia, po skończonym święcie, nie zostanie ona zdekompletowana i umieszczona odpowiednio w pojemnikach do segregacji odpadów. Celem jest jej utopienie, a więc… zdecydowanie warto byłoby ograniczyć się wyłącznie do takich materiałów, które nie zaszkodzą środowisku. Takich, z których rozłożeniem natury poradzi sobie sama – w rozsądnym czasie. Głupio byłoby przecież wiosnę i przebudzenie przyrody rozpoczynać od zaśmiecenia środowiska kolejną porcją plastiku i tworzyw sztucznych. Miejmy ten aspekt na uwadze i bawmy się rozsądnie i odpowiedzialnie!
Pomysły na pierwszy Dzień Wiosny
Pomysły na Pierwszy Dzień Wiosny w szkole podstawowej? Topienie marzanny nie jest jedynym sposobem na to, jak obchodzimy pierwszy Dzień Wiosny. Pomysły to tylko jeden z elementów tradycji. Ani jedyny, ani też nieodłączny, w końcu różne rzeczy – zwłaszcza pogoda – mogą pokrzyżować plany. Co zrobić, kiedy zajęcia na świeżym powietrzu z wielu przyczyn nie wchodzą w grę? „Utopić marzannę” można również w budynku – szkoły czy przedszkola. Nie potrzeba do tego ani stawu, ani rzeki, ani żadnego innego „pełnowymiarowego” zbiornika wodnego. Wystarczy średniej wielkości miska i dopasowana do niej rozmiarami marzanna z tektury. Takie przywitanie wiosny będzie miało wymiar symboliczny, ale w swoim odbiorze nie będzie się przecież różniło od tego „prawdziwego”.
Różne pomysły na Dzień Wiosny obejmują wyjścia do kina i teatru. Doskonałym pomysłem będą też piesze wycieczki, jeśli tylko okolica do tego sprzyja (a pogoda pozwala). Podobnie jak w wiele innych „luźniejszych dni”, także 20 czy 21 marca zorganizować można zawody sportowe, turnieje szkolne czy konkursy i przedstawienia. Słowem – sprawdzi się wszystko, co pozwoli dzieciom i młodzieży odetchnąć nie tylko od zimy, ale też zwyczajowego szkolnego rygoru.
Ponieważ nie zawsze jest okazja ku temu, by wyjść na dwór, na powietrze, można zastanowić się nad tym, jak obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny w pomieszczeniu… i jakie wiosenne dekoracje najlepiej nadadzą się na tę okazję.
Wiosna nie tylko na zewnątrz - dekoracje wiosenne
Jakie wybrać dekoracje na wiosenne uroczystości – zarówno te oficjalne, w szkołach i przedszkolach, jak i na zupełnie prywatne imprezy, chociażby urodzinowe? Im bardziej kolorowe dekoracje, tym lepiej – w całej zabawie chodzi przecież o to, by podkreślić, że czas bladoszarej zimy już minął i wszyscy, ludzie oraz przyroda, gotowi są na zmiany. Zmiany objawiające się kolorami. Zatem wiosenne dekoracje muszą być przede wszystkim kolorowe. Sprawdzą się też wszelkie motywy kwiatowe, zwierzęce oraz generalnie wszystko inne, co związane z zabawą na świeżym powietrzu (to też całkiem niezły sposób na to, by przypomnieć sobie jak wygląda „świat na zewnątrz”, kiedy pogoda jeszcze nie pozwala w pełni rozwinąć skrzydeł).
W Partybox.pl przygotowaliśmy z myślą o Tobie i Twoich znajomych na Pierwszy Dzień Wiosny w szkole pomysły, a w nich kolorowe dekoracje, które możesz wykorzystać zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień – bo przecież co miałoby być złego we wprowadzeniu wiosny do własnego mieszkania i w taki oryginalny sposób? Postaw przede wszystkim na ozdoby z kolekcji BOHO i FLORAL, które najlepiej wpisują się w wiosenny klimat. Nie wiesz, od czego zacząć? Poniższe inspiracje powinny podsunąć Ci kilka niezłych pomysłów!
- Opaska z kwiatami RÓŻOWA wianek to idealna przeciwwaga dla jeszcze niekoniecznie kolorowej rzeczywistości za oknem. Różowo na głowie oznacza różowo w głowie – czyli wesoło, optymistycznie i radośnie. Opaski z kwiatami można podarować wszystkim gościom zaproszonym na wiosenną imprezę, by nadać zabawie efektowny charakter, a można też wykorzystać je jako nagrody w konkursach organizowanych w szkole, na przykład w konkursie na najbardziej oryginalne wiosenne przebranie.
- Skoro wiosna za pasem, to nie może zabraknąć i wianków. Opaska KOLOROWE KWIATY wygląda przepięknie i doda uroku nawet… panu od fikołków. Żarty żartami, ale jeśli chodzi o wiosenne dekoracje i różne pomysły na dzień wiosny, wystrojenie się w wianek-opaskę nie ma sobie wielu równych! Tym bardziej jeśli na prawdziwe polne kwiaty jeszcze nie ma co liczyć – wielobarwny wianek na głowie z całą pewnością nie zaszkodzi, a kto wie, może też podsunie jakieś nowe zajęcia na świeżym powietrzu?
- Talerzyki DITSY FLORAL znakomicie nadadzą się do serwowania wiosennych przekąsek. Ośmiokątne, pięknie zdobione talerzyki same w sobie wyglądają pięknie, a jeśli znajdą się na nich jeszcze kolorowe kanapeczki ozdobione wiosennymi kiełkami, to tak podanym nikt nie będzie w stanie się oprzeć! Równocześnie napoje zaserwować można w kubeczkach FLORAL – zgrabnych naczyniach ozdobionych kwiatowym motywem (który uzupełnią oryginalne słomki).
Pierwsze koty za płoty? Zdecydowanie!
Jak udekorować szkołę czy przedszkole na Dzień Wiosny
Jak obchodzimy pierwszy dzień wiosny? Oczywiście na wesoło i bardzo kolorowo – każda własna inicjatywa jest przy tej okazji jak najbardziej wskazana. Warto pokusić się o naprawdę oryginalne pomysły. Chcesz ozdobić pracownię geograficzną? Załóż kwiatowy wianek na globus – niech i ta Ziemia, wie, że najwyższa pora, by przebudzić się z zimowego snu. Pracownia biologiczna też domaga się uwagi? Jeśli w kącie sali stoi szkielet, zawieś mu na szyi kolorową girlandę – a co, niech też się rozweseli!
Jest tyle możliwości na to, jak wykorzystać wiosenne dekoracje, że aż trudno się zdecydować. Zresztą wszystko przecież zależy wyłącznie od Was. Możecie ograniczyć się do jednego, wybranego motywu przewodniego albo wręcz przeciwnie, postawić na pełną różnorodność i sięgnąć po choćby najbardziej zwariowane połączenia. Cokolwiek w tym złego? Bynajmniej!
Wiosenna impreza ze znajomymi
Podobnie jak szkoły na Dzień Wagarowicza, na przywitanie wiosny można udekorować też domy. Zwłaszcza jeśli planuje się przy tej okazji zorganizowanie spotkania ze znajomymi… W końcu nie ma takiej okoliczności – no dobrze, prawie nie ma – przy której nie byłoby wskazane dobrze się bawić w gronie najbliższych. Możesz zaprosić do siebie bliższą czy dalszą rodzinę, możesz zgromadzić kolegów i znajomych. Ze szkoły, z pracy czy z uczelni. Tylko od Ciebie zależy, z kim będziesz dzielić ten przyjemny moment.
Wykorzystaj różne dekoracyjne pomysły na dzień wiosny. Nie zapominaj o dekoracjach ściennych i stojących. Takich, które możesz powiesić w wybranych miejscach i takich, które można postawić nieco na uboczu lub nawet w samym centrum parkietu! Kolorowe dekoracje powinny też znaleźć się na imprezowym stole z przekąskami. Odpowiednio udekorowane talerzyki i napoje na pewno dodadzą całemu spotkaniu wiosennego uroku!
Na ozdabiani swojego mieszkania lub domu wcale nie musisz jednak kończyć. Co powiesz na to, żeby przebrać siebie – i niekoniecznie od razu za marzannę, by uniknąć ryzyka niechcianego wodowania w wannie? W Partybox.pl znajdziesz całe mnóstwo strojów i kostiumów, które doskonale nadają się na wiosenne przyjęcie. Zorganizuj przebieraną imprezę dla znajomych i niech każdy założy coś innego niż na co dzień, coś wyjątkowego. Niech będzie zabawnie i kolorowo. Niech świat wie, że zima to już przeszłość i czas na nowe!
Wiosno, przybywaj!
Nawet jeśli zimy w ostatnich latach nie są już „tak zimowe”, jak dawniej bywało, to wciąż nadejścia wiosny wypatruje się ze szczególną sympatią. Nawet jeśli śnieg nie leży na ulicach, a sanki i narty zdążyły na dobre zarosnąć już kurzem, w powietrzu unosi się charakterystyczna zimowa atmosfera uśpienia. W końcu hasanie po dworze przy temperaturach oscylujących wokół zera nie jest niczym przyjemnym. Tym bardziej więc chętnie zapatrujemy się na 20 czy 21 marca, czyli kalendarzowy początek wiosny. W jaki sposób umilić sobie oczekiwanie – zwłaszcza że te ostatnie dni, a nawet tygodnie potrafią niemiłosiernie się dłużyć?
Oczywiście przygotowaniami. Przywitanie wiosny można zorganizować na tysiące sposobów i każdy warto rozważyć. Doskonałym pomysłem będą wszelkie zajęcia na świeżym powietrzu, ale też – na przykład wieczorne – imprezy pod dachem. Przecież zabawa wcale nie musi się kończyć wraz z chwilą, w której słońce schowa się za horyzontem. Dlatego już jakiś czas przed wyczekiwaną datą zacznij planowanie. Zastanów się, co chcesz robić na koniec zimy i w jaki sposób świętować zmianę pory roku. Sprawdź, co możesz zrobić w szkole czy przedszkolu, a co później w domu – i zawczasu przygotuj się, sięgając po wiosenne dekoracje, tematyczne ozdoby czy kostiumy, które pokażą, że ta prawdziwa wiosna nie zaczyna się wcale na termometrze, tylko w głowie!
Wiosenna zabawa z Partybox.pl
Zadbaliśmy o to, by w naszej ofercie nie zabrakło Ci ani pomysłów, ani inspiracji. Zastanowiliśmy się, jak obchodzimy pierwszy dzień wiosny i jak można by całym tym obchodom dodać jeszcze większego uroku, jeszcze większego czaru i jeszcze bardziej radosnego wymiaru. Dlatego wybraliśmy ozdoby i dekoracje, które wyróżniają się nie tylko wesołymi, żywymi kolorami, ale też kwiatowymi motywami przewodnimi. Co więcej, wszystkie odznaczają się znakomitą jakością i trwałością – nawet jeśli na nadejście wiosny trzeba będzie nieco dłużej poczekać, pozostaną więc w doskonałej kondycji.
Ty natomiast nie czekaj, bo Dzień Wagarowicza coraz bliżej. Sprawdź, kiedy jest pierwszy dzień wiosny i co na tę okazję zaplanować. Już teraz zacznij przygotowywać marzannę – w dowolnej postaci – i wymyślać różne zajęcia na świeżym powietrzu. Wszystko po to żeby, gdy już nadejdzie wyczekiwany moment, można było w pełnie oddać się zabawie, wiedząc, że wszystkie niezbędne elementy zostały zawczasu zaplanowane i przygotowane. Pożegnaj zimę tak jak na to zasługuje. Przywitaj wiosnę dobrym humorem, kolorami i radością – bo nie ma nic lepszego!