Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Partybox.pl
 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
  • Koszyk jest pusty
(0)
 
Twoja przeglądarka musi obsługiwać JavaScript.

Wróżby andrzejkowe - niezapomniane zabawy na Andrzejki

Wróżby andrzejkowe. Przepowiednie i zabawy na Andrzejki, których nie może zabraknąć

W nocy z 29 na 30 listopada obchodzi się w Polsce Andrzejki. To czas magii i przepowiedni. Czas wróżb. Tych klasycznych i tych bardziej nowoczesnych. I choć lata mijają, to pewne tradycje mają się świetnie. Doskonale się składa – bo to okazja do wspólnego spotkania ze znajomymi oraz zabawy zupełnie innej niż w którykolwiek z pozostałych dni roku. A skoro koniec listopada zbliża się coraz większymi krokami, pora zadbać o wróżby andrzejkowe – i zaskoczyć bliskich całkowicie nowymi propozycjami!

Te najbardziej popularne wróżby andrzejkowe dla dorosłych oraz wróżby andrzejkowe dla dzieci nie różnią się praktycznie niczym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zabawa w Andrzejki była w pełni międzypokoleniowa. Co więcej, wspólne przyjęcie dorosłych i dzieci może okazać się jeszcze bardziej udane – a to chociażby ze względu na odmienne podejście do wróżb, a zwłaszcza ich rezultatów. Przepowiednie andrzejkowe zupełnie inaczej zinterpretuje dorosły, a inaczej dziecko. Możliwe też, że dzieci bardziej zaangażują się w zabawy andrzejkowe, podczas gdy dorośli preferować będą zabawę stacjonarną przy stole. Jedno i drugie ma swoje zalety, ale warto wypośrodkować oczekiwania jednych i drugich. Znaleźć czas zarówno na wróżby andrzejkowe z kart dla dorosłych, jak i na gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci.


 

Pomysłowe wróżby andrzejkowe – propozycje

Lanie wosku – najpopularniejsze wróżby na Andrzejki

Gdyby poprosić kogoś o wskazanie, jakie są wróżby andrzejkowe, w zdecydowanej większości przypadków pierwszą – a nierzadko i jedyną – odpowiedzią byłoby lanie wosku. Nic dziwnego, bowiem jeśli chodzi o wróżby andrzejkowe, lanie wosku to prawdziwa klasyka znana od wielu, wielu lat. Niegdyś wymagało ono szczególnych przygotowań, dopracowania detali, zgromadzenia bardzo konkretnie określonych narzędzi – ale było to w czasach, kiedy w prawdziwość i skuteczność wróżb wierzono zdecydowanie bardziej niż obecnie. Dzisiaj, kiedy wróżby andrzejkowe to od początku do końca zabawa, nie ma potrzeby aż tak dokładnie dbać o drobiazgi. Wystarczy roztopiony wosk ze świeczki, klucz z dziurką i rondelek z wodą. Nie pozostaje nic innego jak przelać wosk przez dziurkę od klucza do wody, zaczekać aż kształt w rondelku zastygnie, a następnie wyjąć go i podświetlić, na przykład latarką. Na podstawie rzuconego na ścianę cienia można potem próbować przepowiadać przyszłość.


 

To oczywiście niejedyne wróżby andrzejkowe. Lanie wosku jest najpopularniejsze, ale nie warto ograniczać się wyłącznie do niego. Jakie jeszcze oryginalne wróżby andrzejkowe przygotować?

Karteczki z przestrogami – przepowiednie andrzejkowe dla dzieci

Wiadomo, że obecnie nikt – lub prawie nikt – nie traktuje wróżb na Andrzejki ze zbyt dużą powagą. Co nie znaczy bynajmniej, że nie można wykorzystać ich do celów… wychowawczych. Takie wróżby andrzejkowe dla dzieci będą miały więc wymiar nie tylko humorystyczny, ale też edukacyjny. Co byś powiedział na przykład, gdyby z wróżby wyszło Twojemu dziecku, że powinno… regularnie myć zęby? Czasem prośby rodziców na niewiele się zdają, ale przecież przepowiedni zignorować nie można!

Wykorzystaj więc wróżby na karteczkach. Przygotuj kartki w kilku określonych kolorach i pozwól, aby każde dziecko wybrało sobie własną – losujący nie powinien widzieć, po jaką kartkę sięga, dlatego można zawczasu umieścić je w nieprzezroczystym woreczku. Kiedy każde dziecko będzie już znało „swój kolor”, możesz odczytać wróżby. Powinny mieć charakter przestrogi – lekko zabawnej, ale też pouczającej. Jeśli w zabawie biorą udział małe dzieci, warto zadbać o to, aby wróżby na karteczkach nie były zbyt straszne. Jeśli będą to dzieci starsze i nieco bardziej już odporne psychicznie, można śmiało popuścić wodze fantazji.

Kto pierwszy na kobiercu, czyli wróżba z butami

Nawet wróżby andrzejkowe dla dorosłych nie muszą być szczególnie skomplikowane. Nawet więcej – te najlepsze wcale nie wymagają ani zaawansowanych przygotowań, ani specjalnych rekwizytów. Wystarczą… buty. Jeśli chodzi o śmieszne wróżby andrzejkowe, wróżba z butami nadaje się doskonale. Każda ze zgromadzonych na przyjęciu panien musi zdjąć lewy but. Buty następnie układa się jeden przed drugim, zaczynając od tego kąta pomieszczenia, który znajduje się najdalej od drzwi. Gdy wszystkie buty ułożone są w linii, ostatni przekłada się na początek, potem kolejny i tak dalej aż któryś but jako pierwszy znajdzie się za drzwiami. Jego właścicielka – jeśli wierzyć przepowiedni – jako pierwsza zmieni stan cywilny.

Jak widać na powyższym przykładzie, zabawy andrzejkowe mogą być naprawdę proste. A śmieszne wróżby andrzejkowe mają w sobie tyle uroku, że uatrakcyjnią każde przyjęcie 29 listopada – niezależnie od tego, jak poważne i dostojne na co dzień wydawałyby się biorące w nim udział osoby!

                                                                 Wróżba z butami
 

Prosta, ale zabawna wróżba z kubeczkami

Do przygotowania kolejnej wróżby potrzebne będą cztery jednakowe kubeczki – mogą to być na przykład kubeczki jednorazowe. Chińska porcelana po babci również się sprawdzi, pod warunkiem tylko, że nie sposób będzie rozpoznać, która filiżanka jest która, ergo co się pod nią kryje. Wróżba z kubeczkami wymaga jeszcze trzech przedmiotów – obrączki lub pierścionka, listka oraz monety. Prowadzący zabawę ukrywa przedmioty pod odwróconymi do góry dnem kubkami, po czym miesza je w taki sposób, by nie wiadomo było, co kryje się pod którym, a który pozostał pusty.

Dalej – wiadomo. Osoba wybiera kubek, a to, co pod nim znajdzie, stanowi wróżbę. Obrączka sygnalizuje zbliżający się ślub, liść – miłość (w gruncie rzeczy najlepiej byłoby chyba zatem wylosować i liść, i obrączkę), a moneta – pieniądze (dla zachowania symboliki warto wziąć cenniejszą niż pięć groszy). A co jeśli nieszczęśnik trafi akurat na pusty kubek? Cóż… to ewidentna sugestia, żeby przejść do kolejnej wróżby, bo z tej nie wynikło nic dobrego. Kubeczki w takiej formie nadają się na śmieszne wróżby andrzejkowe dla dorosłych, ale przy odrobinie wyobraźni z łatwością można zaadaptować je do dziecięcych potrzeb. Koniec końców liczy się przecież zabawa, a nie… metodologia wróżenia.


 

Na owocowo – wróżba z jabłkiem

Tradycyjne czy oryginalne wróżby andrzejkowe najczęściej opierają się na czystym przypadku (i – bo jakżeby inaczej – tajemnych mocach). Nie znaczy to jednak, że szczęściu nie da się nieco… dopomóc. Kolejna z wróżb, wróżba z jabłkiem, wymagać będzie od uczestników pewnych umiejętności. Konkretnie – umiejętności obierania jabłek w taki sposób, aby ucięty pasek skórki był jak najdłuższy. Która panna zdoła stworzyć najdłuższy eksponat, wygrywa – to ją czekać będzie największe szczęście i pomyślność. Potem może też obierkę rzucić za siebie przez lewe ramię. Kto wie, a nuż ta ułoży się w literę, od której zaczynało się będzie imię czekającego na swoją wybrankę kawalera? No dobrze, przyznajemy – wróżenie z długości obierek nie jest może najbardziej poważną techniką, ale przecież nie o powagę bynajmniej tu chodzi. Liczy się doskonała zabawa, a tej z pewnością nie zabraknie. A obrane jabłka na pewno się nie zmarnują!


 

Serce trochę jednak sługa, czyli wróżba z imienia

Co najczęściej chce się poznać za sprawą wróżb andrzejkowych? Oczywiście swoją przyszłość, ale też – bardziej konkretnie – na przykład imię przyszłego partnera. Wróżba z imienia może w tej kwestii wiele powiedzieć. Istnieje wiele jej wariantów, ale chyba najbardziej znanym i najbardziej klasycznym jest serce z imionami na Andrzejki. Wymaga wycięcia z papieru (lub tektury) dość dużego serca i napisania na jednej jego stronie tak wielu imion, ile się zmieści. Następnie osoba „poddawana” wróżbie ma za zadanie przebić szpilką serce – celując oczywiście od niezapisanej strony. Potem nie pozostaje już nic innego jak tylko sprawdzić, które imię zostało trafione… i takiego później partnera szukać. Warto przygotować serce z imionami na Andrzejki od razu w dwóch wersjach. Na jednej niech znajdą się imiona męskie, na drugiej damskie – dzięki temu wszyscy uczestnicy imprezy będą mogli wziąć udział w zabawie.


 

Jakie są wróżby andrzejkowe, postaraliśmy się odpowiedzieć powyżej. To oczywiście tylko przykładowe propozycje. Istnieją jeszcze inne – jak choćby kwiatowa wróżba polegająca na przepowiadaniu przyszłości na podstawie wybranego kwiatka (prawdziwego lub – jak to pod koniec listopada – wydrukowanego na zdjęciu) czy wróżby andrzejkowe do ciasteczek. Na cokolwiek się zdecydujesz, pamiętaj, że wcale nie musisz ograniczać się do „oryginalnego przepisu”. Nic się złego nie stanie, jeśli na przykład wspomniana kwiatowa wróżba zostanie nieco zmodyfikowana, aby lepiej pasować do charakteru czy oczekiwań imprezowiczów.

Analogicznie kiedy przygotowywać będziesz wróżby andrzejkowe do ciasteczek, możesz skorzystać z gotowych propozycji, ale też stworzyć całkowicie własne, takie które będą miały dla Ciebie i Twoich znajomych specjalne znaczenie.

Andrzejki, noc z 29 na 30 listopada, to szczególne wydarzenie, a zarazem bardzo znana w Polsce tradycja, którą warto podtrzymywać. Nawet jeśli wiara w skuteczność wróżb raczej już zanikła, to wciąż nie wyklucza to przecież dobrej zabawy. Przygotuj więc zawczasu oryginalne wróżby andrzejkowe z kart oraz innych przedmiotów – większość niezbędnych z całą pewnością i tak już masz w domu. A jeśli nie, to z łatwością uzupełnisz braki. Zadbaj też o gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci i dla dorosłych – tak aby ta noc różniła się wyraźnie od innych imprez. Niech wszystko utrzymane zostanie w magicznym klimacie. Magicznym, ale może też tajemniczym i… lekko strasznym? Jeśli zostały Ci jakieś ozdoby po Halloween, śmiało możesz wykorzystać je również przy okazji Andrzejek!


 

Przygotuj się i spraw znajomym wspaniałą niespodziankę. Niech zapamiętają tę noc na długo. Wszystko, co do tego niezbędne, czeka na Ciebie w Partybox.pl. Znajdziesz u nas zarówno tematyczne dekoracje, jak i całe mnóstwo przydatnych akcesoriów. Do tego stroje i dodatki – a wszystko po to, aby przyjęcie nabrało jedynego w swoim rodzaju charakteru! Z naszą pomocą sprawisz, że będzie to najbardziej magiczna noc w roku!
Blog Partybox
Pomoc Partybox

Akceptujemy płatności

Nasi partnerzy