Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Partybox.pl
 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
 • Koszyk jest pusty
(0)
 
Twoja przeglądarka musi obsługiwać JavaScript.

Co robić w ferie zimowe? Pomysły na bezpieczną zabawę - Partybox blog

Co robić w ferie, czyli najlepsze pomysły na ferie zimowe

Co robić w ferie? Pomysły na bezpieczną zabawę

Przerwa zimowa, czyli czas wolny od zajęć w szkole – najlepiej gdy za oknem śnieg, a temperatura oscyluje tuż poniżej zera. Wtedy w pełni nacieszyć się można zimową aurą, nie ryzykując przesadnie odmrożenia „tego i owego”. Niezależnie jednak od pogody, warto odpowiednio się przygotować – i zastanowić się, co robić w ferie. A możliwości jest naprawdę mnóstwo…

Przygotowaliśmy najlepsze pomysły na ferie zimowe do wykorzystania zarówno podczas wyjazdów, jak i w domu. Na zewnątrz i pod dachem – w zależności od możliwości czy warunków. Jeśli więc zastanawiasz się, co można robić w ferie, poniższe wskazówki powinny rozwiać Twoje wątpliwości!

Kiedy są ferie zimowe?

Przy okazji nasuwa się pytanie – kiedy są ferie zimowe? Odpowiedź brzmi… to zależy. Zazwyczaj w różnych województwach ferie zaplanowane były w różnych tygodniach stycznia i lutego. Chodziło o to, aby dzieci z całej Polski nie wyruszały jednocześnie na zimowiska, by nie ryzykować ich przepełnienia i każdemu umożliwić komfortowy wypoczynek. W szczególnych sytuacjach termin ferii może ulec przesunięciu – dlatego zdecydowanie warto śledzić komunikaty na temat tego, kiedy są ferie zimowe w bieżącym roku.

Pomysły na ferie zimowe

Jaki jest najlepszy pomysł na ferie? Taki, który przypadnie do gustu wszystkim uczestnikom zabawy. A więc jeśli chodzi o to, co można robić w ferie zimowe, opcji jest całe mnóstwo. Warto więc sięgać po te niezbyt skomplikowane, ale za to angażujące. A im bardziej zróżnicowane propozycje, tym lepiej!

 • Zabawa w podchody – to klasyka, jeśli chodzi o wakacyjne zabawy sprzed lat, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby przenieść ją w zimowe klimaty. Tym bardziej że leżący śnieg zapewni całe mnóstwo nowych możliwości!
 • Zabawa w chowanego – jeśli zastanawiasz się, co robić z dziećmi w ferie, postaw na zabawę w chowanego. Prostą, klasyczną, ale jakże wciągającą i wzbudzającą kreatywność… A jeśli obawiasz się o zaangażowanie uczestników, zawsze możesz wyznaczyć smaczną nagrodę dla zwycięzcy.
 • Lepienie bałwanajak spędzić ferie zimowe, nie lepiąc bałwana? No właśnie, wydaje się to zupełnym niepodobieństwem… choć czasem pogoda potrafi pokrzyżować plany. Jeśli jednak sprzyja, nie pozostaje nic innego jak ciepło się ubrać i biec na podwórko toczyć śniegowe kule…
 • Karmniki dla ptaków – to z kolei odpowiedź na pytanie, jak spędzić ferie przyjemnie, ale jednocześnie też robiąc coś pożytecznego. Wspólna z rodzicami budowa karmników dla ptaków zaangażuje każde dziecko, a jednocześnie stanie się bardzo sensownym elementem edukacyjnym!
 • Ozdoby z rzeczy znalezionych na dworze – na rozwijanie dziecięcej kreatywności zawsze jest pora. I tak jak często robi się ozdoby z rzeczy znalezionych jesienią, na przykład kolorowych liści, tak w tym wypadku zadanie jest nieco utrudnione, ale wciąż wystarczy dobry pomysł. Na ferie zajęcie w sam raz!
 • Foto safari – nieco starsze dzieci z pewnością nie rozstają się już z telefonami komórkowymi, w każdym z nich jest aparat. Można, by nieco bardziej twórczo spędzić czas, stworzyć dla nich wyzwanie – ułożyć listę rzeczy z okolicy, które należy sfotografować (np. brzoza, hydrant, trzepak, bałwan…)
 • Piesza wycieczka – na solidny spacer każda pora jest dobra… Jeśli więc warunki za oknem nie odstraszają zanadto, warto się przespacerować – po bliższej lub dalszej okolicy i sprawdzić, jak wygląda ona w realiach zimowych krajobrazów.

Co robić w ferie w domu

Jeśli za oknem zimno, mokro, a do tego wieje – albo po prostu zdążyło się już ściemnić, choć jeszcze wcześnie – przydadzą się pomysły na ferie w domu.

 • Tematyczna impreza – to znakomity pomysł dla tych, którzy „lubią, kiedy się dzieje”. Na imprezie z motywem przewodnim na pewno będzie działo się niemało!
 • Seans filmowy – starannie zaplanowana projekcja wspólnie wybranego filmu to świetny pomysł na to, co robić w ferie w domu.
 • Zawody w budowaniu z klocków – ponadczasowa klasyka, której nie oprą się ani najmłodsi, ani najstarsi budowniczy… Cel? Dowolny – na przykład budowa najwyższej wieży z klocków.
 • Malowanie – w każdym z nas drzemie artysta, ale to w dzieciach kreatywności jest zwykle najwięcej. Malowanie, np. akwarelami, to świetna zabawa i sposób, by rozwinąć zainteresowania!
 • Wspólne pieczenie – umiejętność gotowania jest bezcenna, a jak się jej uczyć, jeżeli nie podczas wspólnego gotowania z rodzicami? A czy upieczecie muffinki czy może kaczkę z jabłkami, to już zależy wyłącznie od Was!
 • Konkurs opowiadań – jeśli lubicie historie, macie trochę czasu, napiszcie opowiadania… Jeśli chodzi o pomysły na ferie w domu, ten z całą pewnością będzie bardzo wciągający i rozwijający!

Zabawy na ferie

Co robić w ferie? Oczywiście doskonale się bawić – np. wypróbowując poniższe zabawy na ferie.

 • Śnieżne rzeźby – nigdzie nie jest powiedziane, że lepić można wyłącznie bałwana! Jeśli więc śniegu jest pod dostatkiem, śmiało można pokusić się o coś bardziej kreatywnego. Może śnieżno-lodowa wieża? Może zamek?
 • Gry planszowe – są zarówno te klasyczne, które za nic nie chcą się zestarzeć, są też zupełnie nowe, które również dla rodziców będą z początku stanowiły zagadkę. Jedne i drugie zagwarantują wiele godzin wspaniałej zabawy na ferie!
 • Tor przeszkód – jeśli dysponujecie wolną przestrzenią, zbudujcie tor przeszkód. Wszelkie aktywności ruchowe są wskazane, a te połączone z rywalizacją dodatkowo angażują uczestników!
 • Kapsuła czasu – to przykład bardzo kreatywnej zabawy na ferie. Te… oraz kolejne. Zamknijcie w pojemniku wybrane pamiątkowe przedmioty i schowajcie w wybranym miejscu. Otwórzcie dopiero za rok, przy kolejnych feriach… a może jeszcze później?
 • Porządki w szafie – to z kolei propozycja z tych humorystycznych, bo sprawienie, by dziecko samo z siebie zechciało posprzątać w szafie lub pokoju zapewne nie będzie łatwym zadaniem. Ale jest na to sposób. Wystarczy dodać do tego element zabawy i tym samym połączyć przyjemne z pożytecznym. Zdecydowanie warto wypróbować ten pomysł na ferie!

*

Zastanawiasz się jeszcze, co robić w ferie? Jak widzisz, sposobów na to, jak spędzić ferie zimowe w domu czy na wyjeździe jest naprawdę wiele. Wystarczy odrobina pomysłowości, zaangażowania i dobrego humoru, by wspaniale wykorzystać ten czas, ciesząc się nawzajem swoim towarzystwem i odpoczywając – od szkoły, od pracy i codziennych obowiązków.
Blog Partybox
Pomoc Partybox

Akceptujemy płatności

Nasi partnerzy