Partybox.pl
 

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystywane są w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności Akceptuję
  • Koszyk jest pusty
(0)
 
 
Twoja przeglądarka musi obsługiwać JavaScript.

Co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? Nasze pomysły na zabawy z dziećmi w domu

Nowy rok raz za razem zaskakuje nas kolejnymi wyzwaniami. To ostatnie spowodowało, że w ogromnej większości zmuszeni zostaliśmy do odwołania już poczynionych planów i – dla wyższego dobra – zobligowani do pozostania w domu. Na jak długo, tego jeszcze nie wiadomo. Warto natomiast wykorzystać ten czas jak najlepiej. Nie narzekać, nie spędzić go całego przed telewizorem czy komputerem. Wykorzystać czas razem, a nie tylko obok siebie. A zatem co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? Skąd wziąć pomysły na zabawy z dziećmi w domu? Oto kilka propozycji, które sprawią, że przymusowe odosobnienie przestanie wydawać się tak uciążliwe!

Gra imprezowa GOOD VIBES - FLAMING
Gra imprezowa GOOD VIBES - FLAMING

Kwarantanna – nawet ta nieformalna, a wynikająca po prostu z troski o sąsiadów, znajomych, bliskich – mocno daje się we znaki wszystkim tym, którzy nie wyobrażają sobie życia w czterech ścianach. Tym, którzy każdą wolną chwilę spędzają na świeżym powietrzu, pod dach nie chowając się nawet przy deszczu (bo dopiero gradobicie jest w stanie przekonać ich do powrotu, ale też nie na długo). Na szczęście nie ma tego złego. Przy odrobinie kreatywności wiele z tych typowo zewnętrznych zajęć w jakiś sposób odtworzyć można także wewnątrz – i niekoniecznie wcale przed komputerem czy konsolą do gier!

Jeśli więc zastanawiasz się, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny, musisz przede wszystkim uruchomić własną(!) wyobraźnię. Porzuć póki co nadrabianie zaległości na Netfliksie czy rodzinne zawody w League of Legends. Przypomnij sobie natomiast to, co Twoje dzieci robiły najchętniej jeszcze kilka lat temu – i jakie zabawy z dziećmi w domu organizowali Twoi rodzice. Coś przychodzi Ci do głowy?

7,89 zł

Klasyczne zabawy z dziećmi w domu

Fort z krzeseł i koców

Jedną z najmilej wspominanych zabaw z dzieciństwa była zawsze budowa fortów czy „namiotów”. Wystarczyło w tym celu zestawić ze sobą kilka krzeseł, wykorzystać zdejmowane oparcia z kanap, koc lub dwa i gotowe… Co prawda oznaczało to konieczność pogodzenia się z czasowym „ograniczeniem funkcjonalności” dużego pokoju, ale za to przednia zabawa trwała wiele godzin. I nie myśl sobie, że tylko dzieci się wciągną. Prawdopodobnie razem z nimi najczęstszym bywalcem domowego fortu będzie… tata. Z niektórych rzeczy się przecież nie wyrasta – a to tylko dodatkowa zachęta do wspólnego spędzania czasu.

Zabawa w chowanego

Powiedzmy sobie szczerze, gra w podchody w mieszkaniu raczej nie rokuje zbyt dobrze. Poza tym, by była naprawdę udana, wymaga zaangażowania większej liczby osób, a także zdecydowanie większej powierzchni. Inaczej wystarczy pół minuty i koniec. Zabawa w chowanego jest już jednak dużo łatwiejsza do przeprowadzenia – a jeśli ktoś kiepsko radzi sobie z szukaniem, każda runda może potrwać naprawdę sporo czasu… Im większy dom, tym lepiej – bo więcej możliwości ukrycia, ale nawet na niewielkiej powierzchni można wykazać się pomysłowością i znaleźć kryjówki, na które nikt nie wpadnie. A przynajmniej nie od razu…

Ciuciubabka i ciepło-zimno

Alternatywę dla gry w chowanego, jeśli chodzi o zabawy z dziećmi w domu, stanowi ciuciubabka. To kolejna z propozycji, które większość osób pamięta z własnego dzieciństwa. Wybranej osobie zawiązuje się oczy, a następnie ma ona za zadanie odnaleźć pozostałych uczestników. Przy ciuciubabce w domu warto jednak pamiętać o bezpieczeństwie – i jeśli w którymś z pomieszczeń znajduje się dużo ostrych krawędzi czy przedmiotów, które mogłyby łatwo ulec potłuczeniu, lepiej taki pokój wyłączyć z gry.

Zabawa w ciepło-zimno to kolejna z bardzo podobnych gier, tym razem jednak polega na poszukiwaniu określonych przedmiotów. By ułatwić dotarcie we właściwe miejsce, ukrywający informują szukającego, czy zbliża się do przedmiotu (ciepło) czy oddala (zimno).

Oczywiście na tych najbardziej tradycyjnych zabawach możliwości wcale się nie kończą. Wręcz przeciwnie. Dzisiaj z powodzeniem wypróbować można także setki innych zabaw, których różnorodność skutecznie zaangażuje wszystkich zainteresowanych, powodując przy tym, że czas zacznie płynąć szybciej. Okaże się wówczas, że cała ta kwarantanna może też mieć bardzo pozytywne skutki – chociażby poprawę rodzinnych relacji. Umożliwi spędzenie wspólnie czasu tym, którzy na co dzień, w normalnych warunkach, praktycznie się nie widują.

Nie wiesz, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? Wypróbuj nasze propozycje. Przygotowaliśmy całe mnóstwo pomysłów na zabawy z dziećmi w domu, a każda z nich dostarczy Wam wszystkim rozrywki na wiele godzin. Kto wie, może wspólnie nauczycie się chociaż kilku zdań w jakimś obcym języku, może odkryjecie talent do malowania na różne sposoby, a może dostrzeżecie w sobie pasję, której wcześniej nie zauważaliście… Jedno jest pewne – na wspólnie spędzonym czasie skorzystają nie tylko dzieci. Dla rodziców to również bezcenna okazja!

Co robić z dziećmi w czasie kwarantanny?

Malowanie na tysiąc sposobów

Co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? Należy powstrzymywać się od typowych zabaw wymagających udziału większej liczby rówieśników, nie należy również zapraszać znajomych do domu. Ale może istnieje sposób na to, by zaprosić do siebie kogoś, kto pomoże jakoś zwalczyć tę nagłą samotność? Odpowiedź stanowią… dekoracje kartonowe do malowania.

To świetna okazja do tego, by postawić sobie w pokoju którąś z bajkowych postaci. Oczywiście nie chodzi tylko o to, żeby wyjąć z opakowania i gotowe, wręcz przeciwnie. Trzeba ją samodzielnie pomalować. Zgodnie ze znanym z bajek wzorem albo całkowicie według własnej interpretacji. Kto bowiem powiedział, że Smerfy koniecznie muszą być niebieskie u góry i białe u dołu, a nie na odwrót? A może kot Garfield okazałby się mniej leniwy, gdyby jego futro bardziej przypominało dalmatyńczyka? Tyle możliwości!

  • Dekoracja kartonowa do malowania KUBUŚ PUCHATEK przedstawia ulubionego misia wszystkich dzieci oraz jego małego przyjaciela, Prosiaczka. Cała dekoracja ma 90 centymetrów wysokości, a dzięki przymocowanej podpórce można w łatwy sposób ustawić ją w dowolnym miejscu, dzięki czemu będzie znakomitą ozdobą pomieszczenia. Można wykorzystać ją przy okazji różnych imprez tematycznych (kiedy czasy na to pozwalają) lub po prostu do dekoracji, kiedy powstrzymania się od tłumnego imprezowania wymaga kwarantanna. Już jednak samo pomalowanie dekoracji to przykład pomysłowej zabawy z dziećmi w domu.
  • ekoracja kartonowa do malowania MYSZKA MINNIE to natomiast propozycja zaprojektowana głównie z myślą o dziewczęcych pokojach, ale w gruncie rzeczy przypadnie do gustu wszystkim kilkulatkom, niezależnie od płci. Spodoba się też rodzicom, którzy z czasów własnej młodości pamiętają komiksy z Kaczorem Donaldem, Myszką Miki, Minnie i innymi zwariowanymi postaciami, które nierzadko okazywały się nieodłącznymi towarzyszami dorastania. Dzisiaj każde dziecko może postawić sobie Myszkę Minnie we własnym pokoju, uprzednio ją pomalowawszy. Na jakie kolory? To już zależy od inwencji – wersja zaproponowana przez Disneya to przecież tylko sugestia…


 

Na podobnej zasadzie pomalować można także wiele innych dekoracji kartonowych. Można też – dysponując odpowiednimi materiałami – przygotować własne. Grunt, żeby przy tym wszystkim dobrze się bawić. Bez komputera czy telewizora, co może wydawać się z pozoru trudne do wykonania, kiedy klasyczne „wyjdź na podwórko” traci swą rację bytu. Mamy przekonanie jednak, że kartonowe dekoracje okażą się wystarczającą zachętą do tego, by miło spędzić czas także w domu. Tym bardziej, że na Kubusiu Puchatku i Myszce Minnie nasza oferta wcale się nie kończy. Zresztą… sprawdź sam, jakie gry i zabawy dla dzieci przygotowaliśmy w Partybox.pl.

Malowanie obrazków, postaci, rysunków… to wszystko z czasem zaczyna się nudzić. Co w takiej sytuacji? Można przejść do… pomalowania siebie. Wszystko w imię coraz bardziej interaktywnej zabawy!

  • Farbka do twarzy i ciała NIEBIESK to niezbędne narzędzie każdego domowego charakteryzatora. Jest całkowicie bezpieczna, przez co znakomicie nadaje się także do dziecięcego użytku – zwłaszcza pod czujnym nadzorem dorosłych. Wykorzystanie farbki do zabawy z dziećmi w domu pomoże na przykład… przeistoczyć się w Smerfa. Wystarczy wtedy przebrać tatę w długą, czarną szatę i Gargamel też gotowy, a całe mieszkanie można z łatwością zamienić w pełną życia wioskę Smerfów. Niebieska farba to również gratka dla miłośników Avatara, a także… Indian. W końcu porządny indiański makijaż nie mógłby się obyć bez sugestywnego błękitu!
  • Kredki do malowania twarzy to natomiast cały zestaw pięciu kolorów, za pomocą którego stworzyć można naprawdę wyjątkowy makijaż… na przykład na twarzy taty, który nieopatrznie uciął sobie drzemkę na środku pokoju. Oczywiście malowania podstępem nikomu nie polecamy, ale – po uzyskaniu zgody – to doskonała zabawa i okazja do tego, by przetrenować zupełnie nowe umiejętności. Można wykorzystać kredki do zrobienia „scenicznego” makijażu, a następnie wystawić przedstawienie w amatorskim, domowym teatrzyku. Może konkurs wokalny, może pokaz sztuczek magicznych? Pomysłów na to, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny nie powinno zabraknąć!

8,89 zł

Proste gry, które dostarczą mnóstwa radości

W każdym domu, w którym znajduje się dziecko – małe czy duże, nie ma znaczenia – jest też na pewno wiele gier planszowych. Problem w tym, że większość… została już ograna na wszystkie możliwe sposoby i perspektywa kolejnej rundy w chińczyka mogłaby „nie sprawić satysfakcji” zainteresowanym stronom. Na szczęście w grę wchodzi nie tylko ta najbardziej znana klasyka. Można przecież zdecydować się także na zupełnie inne, mniej lub bardziej zaawansowane czy skomplikowane propozycje. Zacznijmy od tych najprostszych pomysłów na to, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny.

DOCZEP OGON oraz KLAUN to dwie bardzo podobne gry, które odbywają się na identycznej zasadzie. Na ścianie, na wygodnej, łatwo dostępnej wysokości, umieszcza się plakat. W zależności od wybranej wersji przedstawiał będzie albo osła albo klauna. Zadaniem każdego z zawodników jest przyczepienie odpowiednio ogona bądź nosa jak najbliżej należnego mu miejsca. Co w tym wszystkim trudnego lub zabawnego, można by zapytać. A to, że przed podjęciem próby należy kilkukrotnie zakręcić się w miejscu, zupełnie jak przed rozbijaniem piniaty. Z lekko zaburzonym zmysłem równowagi zadanie staje się już znacznie trudniejsze, a miejsca, w które trafić może ośli ogon, okazują się… bardzo zaskakujące. Ku wielkiej radości zgromadzonych (choć niekoniecznie już samego osła czy klauna).

Gra imprezowa KAKTUS to kolejna z pomysłowych propozycji, którą zresztą przy odrobinie wysiłku można przygotować od zera samodzielnie w domu. Zadanie polega na tym, aby na trójwymiarowym kaktusie z tektury zawiesić jak najwięcej papierowych obręczy (każdy z zawodników dysponuje obręczami o wybranym kolorze). Gracze rzucają obręczami kolejno, jeden po drugim, aż do wyczerpania swojego zapasu. W zależności od przestrzeni do dyspozycji czy rosnących z czasem umiejętności zawodników, można wydłużać odległość dzielącą rzucających od celu.

Warto dać szansę też rakietkom z piłeczką. Nie jest to może namiastka biegania po prawdziwym boisku czy korcie, ale na trening zręczności w domowych warunkach będzie jak znalazł. To kolejny przykład doskonałej zabawy z dziećmi w domu, która wciągnie nie tylko najmłodszych, ale też tych całkowicie dorosłych uczestników. Ci, którzy zawsze chcieli mieć w domu stół do pingponga, ale z różnych względów nie mogli tego marzenia spełnić, będą zachwyceni.

To nie koniec możliwości. Jest jeszcze gra dla dzieci KRAINA LODU przeznaczona z myślą o wszystkich wielbicielach „mroźnej” bajki czy gra imprezowa AVENGERS. Obawiasz się, że to wciąż za mało i szukasz czegoś jeszcze bardziej oryginalnego? Wypróbuj… dmuchane limbo! Cóż to takiego? Popularna na zachodzie zabawa polegająca na tym, by przechodzić pod coraz niżej zamieszczoną poprzeczką – cały czas na dwóch nogach, nie podpierając się i nie korzystając z żadnej dodatkowej pomocy. Po każdym udanym przejściu można przesunąć przeszkodę o kilka centymetrów w dół. Przegrywa ten, kto się wywróci lub strąci poprzeczkę.

6,89 zł
19,89 zł

Najważniejsza jest kreatywność…

Niezależnie od tego, jak bardzo doskwierałaby nam kwarantanna, nie zapominajmy, że potrzeba jest matką wynalazku – a trudne czasy bardzo często powołują do życia najbardziej udane rozwiązania. Jeśli tylko zechcesz, w ramach zabawy z dziećmi w domu zdołasz nawet – wspólnie z nimi! – wysprzątać na błysk całe mieszkanie. Wystarczy tylko każde zadanie przedstawić jako coś interesującego. Zawody w wycieraniu kurzy? Nic prostszego. Wyścig o palmę pierwszeństwa w sortowaniu zabawek? Doskonale! I wlaśnie w ten sposób otrzymaliśmy odpowiedż na pytanie co robić z dziećmi w czasie kwarantanny.

Pamiętaj przy tym, że dla Twojego dziecka – podobnie jak dla Ciebie – sytuacja z obowiązkową kwarantanną jest zupełnie nowa, niecodzienna. Nie licz, że pozbawione towarzystwa znajomych, zajęć w przedszkolu czy szkole oraz wszelkich podwórkowych atrakcji, Twoje dziecko będzie umiało całkowicie samo wypełnić sobie cały wolny czas. To Twoja rola, by mu w tym pomóc.

Możesz wykorzystać gry i zabawy z dziećmi w domu, ale także robić tysiące innych rzeczy. I tak miałaś zamiar ugotować obiad? Jeśli Twoje dziecko potrafi już posługiwać się małym nożykiem (bez ryzyka dokonania zniszczeń na sobie bądź otoczeniu), zaangażuj je chociażby do pokrojenia warzyw na surówkę. Masz dość wszelkiej aktywności i zależy Ci już wyłącznie na tym, by położyć się przed telewizorem i wreszcie odpocząć? Obejrzyjcie coś wspólnie z dzieckiem… Współczesna telewizja – nie mówimy tu o publicznej – ma do zaoferowania bardzo szeroki wybór programów, także edukacyjnych, które zafascynują i dzieci, i dorosłych. Chcesz zachęcić dziecko do czytania? Usiądźcie razem i czytajcie razem – każde swoją własną książkę. Najważniejsze, by dziecko miało poczucie, że jest „częścią tego zajęcia” i nie zostało odepchnięte na boczny tor.

…i wspólna zabawa

W Partybox.pl przygotowaliśmy mnóstwo propozycji głównie z myślą o wykorzystaniu podczas imprez, przyjęć urodzinowych, spotkań ze znajomymi czy dziecięcych zabaw, także tych szkolnych czy przedszkolnych. Ale czy ktokolwiek określił, ile minimalnie osób musi liczyć impreza? Te najlepsze są najczęściej bardzo kameralne, nie wymagają wcale setek czy nawet tysięcy uczestników. Dlatego własną „imprezę” – w gronie domowników – można zorganizować sobie samemu. W dowolnym momencie i na całkowicie własnych zasadach.

Doskonale bawić się można także podczas kwarantanny – bez łamania jej zasad i bez wychodzenia z domu. A jeśli sądziłeś, że nie będzie wiadomo, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny, to najwyraźniej nas nie doceniłeś! Wybieraj spośród setek gier i zabaw, jakie przygotowaliśmy w naszej ofercie – do niektórych wystarczy już nawet jedna osoba, a do większości wystarczą dwie lub trzy. Tata, mama i dziecko – czego potrzeba więcej oprócz wolnego czasu (którego w dniach kwarantanny raczej nie zabraknie) i dobrego nastawienia?

A kiedy już wykorzystasz wszystkie pomysły na zabawy z dziećmi w domu, solidnie je przy tym zmęczywszy, możesz liczyć, że pociechy o w miarę rozsądnej porze udadzą się spać, a Ty będziesz mieć swój wymarzony czas dla siebie. Na nadrobienie czytelniczych zaległości, na seriale na Netfliksie, na dzierganie na drutach ocieplaczy na nos czy… planowanie wspaniałych wakacji, kiedy już sytuacja na świecie zdąży się uspokoić. Pamiętajmy – nie ma tego złego, w czym nie dałoby się znaleźć pozytywów. Bawmy się dobrze – bezpiecznie i zdrowo. Tego właśnie Wam oraz sobie serdecznie życzymy!