Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Partybox.pl
 
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
Darmowa dostawa na zamówienia od 200 zł
 • Koszyk jest pusty
(0)
 
Twoja przeglądarka musi obsługiwać JavaScript.

Jak zorganizować baby shower? Nigdy nie jest za wcześnie, by zacząć świętowanie!

Zbliżające się narodziny dziecka to ogromny powód do radości. Moment, którego przyszli rodzice wyczekują z niecierpliwością, zastanawiając się, jak to będzie. Czy podołają ze wszystkimi obowiązkami, czy wszystko przebiegać będzie tak jak należy, czy dziecko zostanie w przyszłości wybitnym sportowcem czy może genialnym naukowcem… W plątaninie myśli łatwo się zagubić, co nie służy odpoczynkowi – a przecież odpoczynku ciężarnej kobiecie nigdy za wiele! Gdyby więc choć na jeden wieczór porzucić nerwowość i wszelkie zmartwienia – i po prostu przypomnieć sobie, że pomimo „dziecka w drodze” wciąż jeszcze można się dobrze bawić? Tylko… jak? Zorganizować baby shower!

Jak zorganizować baby shower?
 

 

Spis treści

 • Co to jest baby shower?
 • Czy organizować baby shower?
 • Kto organizuje baby shower
 • Kiedy zorganizować baby shower?
 • Gdzie zorganizować baby shower?
 • Jak zorganizować baby shower?
 • Dobry pomysł na baby shower
 • Zaproszenia na baby shower
 • Jakie dekoracje na baby shower wybrać?
 • Akcesoria na baby shower
 • Co robić na baby shower?
 • Co do jedzenia na baby shower?

Co to jest baby shower (i co właściwie ma z tym wspólnego prysznic)?

Na początek trzeba odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie – co to jest baby shower? Niegdyś zupełnie obca nazwa pojawia się ostatnio coraz częściej, także w niezbyt chętnie przyjmującej różne nowinki Polsce. Ale Polacy baby shower pokochali, upatrując w nim pretekst do wyrwania się z rutyny codzienności. Czym jest?

Baby Shower
 

To impreza organizowana z okazji narodzin dziecka – tych dopiero co „dokonanych” lub tych, których termin przypada dopiero w nieodległej przyszłości. Pierwotnie baby shower organizowano wyłącznie przy narodzinach pierwszego dziecka, samo zaś przyjęcie miało za zadanie uczcić przeistoczenie się kobiety w matkę. Oryginalnie również była to impreza odbywająca się wyłącznie w damskim gronie – bo dedykowano ją typowo damskim wydarzeniom.

Historia przyjęć z okazji przyjścia na świat potomka sięga znacznie dalej – starożytności i niemal wszystkich rejonów świata. Jednak w formie takiej, jaką znamy dzisiaj, lub bardzo do niej zbliżonej baby shower pojawiło się w Ameryce około połowy XX wieku i od tej pory delikatnie ewoluuje, z roku na rok zyskując popularność. To sprawiło, że zmieniły się także zasady tego, jak zorganizować baby shower. Przede wszystkim pojawiła się zdecydowanie większa dowolność, a przyjęcia nie odbywają się już wyłącznie w damskim gronie. Zaproszeni panowie są równie mile widziani – i to nie tylko jako „osoby towarzyszące ich partnerkom”.

Wiadomo już więc, co to jest baby shower, ale do wyjaśnienia pozostaje jeszcze jedna kwestia. Skąd nazwa, którą można by – dość swobodnie – przetłumaczyć na dziecięcy prysznic? Uprzedzając złośliwości, nie jest to bynajmniej sugestia dla rodziców, że ich pociesze przydałaby się kąpiel. Chodzi o obsypywanie dziecka – lub jego mamy – podarunkami, które może na swój sposób przypominać właśnie prysznic. Ot i cała tajemnica.

Czy organizować baby shower? Tak, zdecydowanie!

Specjalnie organizowana impreza dla przyszłej mamy nie zapisała się jeszcze w polskiej tradycji. Ani baby shower dla chłopca, ani baby shower dla dziewczynki nie stanowią „oczywistości”. Pozostaje więc pytanie – czy warto organizować przyjęcie? A może lepiej dać sobie spokój i pozwolić przyszłej mamie zająć się sobą? Na te pytania odpowiedź jest prosta – baby shower zdecydowanie warto zorganizować! Dlaczego?

 • To tylko jeden wieczór, podczas gdy ciąża trwa aż dziewięć miesięcy – na „zajęcie się sobą” przyszłej mamie na pewno nie zabraknie więc czasu
 • Czasu może za to zabraknąć jej po porodzie, kiedy cała jej uwaga skupi się na dziecku – baby shower to więc okazja, by jeszcze przed tym wymagającym czasem spotkać się ze znajomymi
 • Imprez nie organizuje się z myślą o prezentach, ale te wręczane przy okazji baby shower na pewno się przydadzą – zwykle darowuje się głównie artykuły do opieki nad małym dzieckiem, chociażby pieluchy, których nigdy za wiele
 • To kolejna okazja, by spotkać się ze znajomymi, zapominając na jakiś czas o wszelkich niedogodnościach, zmartwieniach czy obawach – kupa radości zanim jeszcze to pierwsze słowo zacznie zdecydowanie gorzej się kojarzyć.

To te najbardziej oczywiste, ale też wcale nie jedyne powody, dla których warto zorganizować baby shower. Zresztą… większości osób bynajmniej nie trzeba do tego pomysłu przekonywać. Jest okazja – będzie impreza. Nie ma co walczyć z przeznaczeniem, tym bardziej, że to, jak zorganizować baby shower, nieco różni się od organizowania innego rodzaju przyjęć. Nie jest ani trudniejsze, ani bardziej skomplikowane – ale stanowi miłą odmianę.

Kto organizuje baby shower (i dlaczego wcale nie najbardziej zainteresowana)?

Jeśli chodzi o to, kto organizuje baby shower, to akurat to przyjęcie mocno różni się od większości imprez popularnych w naszym kraju. Inaczej niż zazwyczaj bowiem organizatorem nie jest główny bohater przyjęcia, czyli nie jest to przyszła mama. Jak dodają specjaliści od savoir-vivre’u, nie powinien to być również nikt z rodziny – bo „nie wypada, aby prosić o podarunki dla bliskich krewnych”. A zatem kto? Najczęściej obowiązek ten czy też zaszczyt spada na najbliższą przyjaciółkę ciężarnej. To ona przygotowuje wzór zaproszenia na baby shower , to ona sporządza listę gości i dopilnowuje każdego szczegółu.

Oczywiście nie musi wcale robić tego wszystkiego sama – od czegoś ma przecież koleżanki, które na pewno chętnie przyjdą jej z pomocą. Generalnie rzecz biorąc, to, kto organizuje baby shower, nie ma aż tak wielkiego znaczenia, bo najważniejsze jest, aby przyjęcie (niekiedy w formie niespodzianki) zorganizować, a nie ustalać hierarchię organizatorów. Przyjęty zwyczaj sugeruje jednak, aby ciężarna mama nie musiała w związku z tą okazją nic robić sama – ale to przecież jak najbardziej zrozumiałe.

Kiedy zorganizować baby shower (przed narodzinami, a może po)?

Zgodnie z tradycją najlepszy czas na imprezę ma miejsce jeszcze przed narodzinami dziecka, jednak to, kiedy zorganizować baby shower, pozostaje płynne. Idealnym momentem wydaje się okres, kiedy ciąża jest już wyraźnie widoczna, ale nie ma jeszcze ryzyka, że w każdej chwili może nastąpić poród – jakkolwiek radosne wydarzenie, zdecydowanie nie przysłużyłoby się to imprezie. Alternatywnie przyjęcie można też zorganizować wkrótce po narodzinach dziecka, jednak niesie to za sobą zdecydowanie więcej potencjalnych trudności. Przede wszystkim rodzice muszą wtedy najwięcej uwagi poświęcać właśnie dziecku – i wygospodarowanie czasu na większe przyjęcie może już okazać się niemożliwe. Dlatego w takiej sytuacji baby shower często zastępują pojedyncze odwiedziny, podczas których bliżsi i dalsi znajomi przychodzą zobaczyć się ze świeżo upieczonymi rodzicami, rzucić okiem na dziecko i wręczyć mu prezenty. To już jednak po prostu samodzielne wizyty, a nie impreza.

Jeśli więc zastanawiasz się, kiedy zorganizować baby shower, aby wszystko poszło zgodnie z planem, wybierz czas przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym porodem. Będzie to już na tyle blisko rozwiązania, by całe przyjęcie „miało sens”, a jednocześnie wciąż jeszcze na tyle daleko, by nie było ryzyka niechcianej niespodzianki (bo te pożądane niespodzianki są akurat bardzo wskazane).

Kiedy organizuje się baby shower?
 

Gdzie zorganizować baby shower? Rajd po klubach nocnych odpada!

Skoro ustaliliśmy już, który moment najbardziej sprzyja organizacji imprezy z okazji narodzin dziecka, warto zastanowić się nad tym, gdzie zorganizować baby shower. Możliwości jest wiele, a ich wybór zależy od planowanej liczby gości, ale też samopoczucia przyszłej mamy. To ważne, aby uwzględnić ten aspekt w swoich planach. Jeśli ciężarna kiepsko znosi ten wyjątkowy czas, raczej nie będzie wskazane, by zapraszać setki gości na wystawne przyjęcie w wielkiej sali balowej. Takie atrakcje lepiej pozostawić na inne okazje, a na baby shower ograniczyć się do czegoś zdecydowanie bardziej kameralnego. Tak będzie lepiej zarówno dla głównej bohaterki imprezy, jak i dla zaproszonych gości. Mniej osób to mniejsze zmęczenie, ale też mniej stresu.

A zatem gdzie zorganizować baby shower? Można w domu, jeśli tylko dysponuje się odpowiednią przestrzenią – własnym lub… przyszłej mamy. W tym ostatnim przypadku trudno będzie zrobić jej niespodziankę, ale z drugiej strony przy odrobinie kreatywności absolutnie każdy wariant rozwoju sytuacji jest możliwy. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, aby powierzyć przyszłemu tacie odpowiedzialne zadanie „wyprowadzenia” żony z domu na czas przygotowań i przyprowadzenia z powrotem, kiedy już wszystko będzie gotowe, a zaproszeni goście zdążyli schować się za kanapą, by w ostatniej chwili wyskoczyć znienacka, krzycząc wniebogłosy „niespodzianka!”.

Uwaga formalna – tego ostatniego nie polecamy. Co dobre na urodziny czy wieczory kawalerskie, niekoniecznie musi również sprawdzić się na baby shower!

Równie dobrze jak w domu czy mieszkaniu – swoim czy świętującej – baby shower można wyprawić w wynajętej sali. To rozwiązanie, które wymaga może nieco więcej rozmachu jeśli chodzi o przygotowania, ale też wiele kwestii ułatwia – chociażby wspomniany już wcześniej element zaskoczenia. Łatwiej wtedy zadbać o dekoracje na baby shower, a cała impreza dla przyszłej mamy do samego końca może pozostać tajemnicą. I nie trzeba w tym celu uciekać się do żadnych „niecnych zagrań”. Istnieje jeszcze rozwiązanie pośrednie. Jeśli zaproszonych gości nie ma być zbyt wielu, można chociażby zarezerwować stolik lub kilka w ulubionej restauracji. Wówczas przynajmniej o menu na baby shower nie będzie trzeba samodzielnie się martwić – całą „oprawą kulinarną” zajmą się profesjonaliści.

5,89 zł

Wiemy już, czym jest baby shower, komu przypada zaszczyt jego organizowania i kiedy jest najlepszy moment na przyjęcie z okazji przyjścia dziecka na świat. Przeanalizowaliśmy również, kiedy lepiej jest zorganizować baby shower we własnym domu lub mieszkaniu, a kiedy zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wynajęcie lokalu bądź części restauracji. Mając to wszystko za sobą, pora przejść do tego, co najważniejsze – czyli jak zorganizować baby shower w praktyce. Przyjrzymy się temu, jakie wybrać dekoracje na baby shower dla dziewczynki, a jakie dla chłopca… i co zrobić w sytuacji, w której rodzice przyszłego dziecka twardo obstają przy tym, że płeć ma zostać poznana dopiero po narodzinach. Do dzieła!

Jak zorganizować baby shower, które pozostanie w pamięci na długo

Nawet jeśli jeszcze nigdy nie przygotowywałaś takiego przyjęcia, szybko przekonasz się, że to, jak zorganizować baby shower, wcale nie musi być trudne. Nie rwij więc włosów z głowy, rozpaczając nad trudnym losem swym, tylko bierz się do roboty! Nie dość, że nie ma w tym nic strasznego, to jeszcze – jeśli tylko nie zapomni się o najważniejszym – same przygotowania mogą okazać się znakomitą zabawą! Pytanie, które w tym momencie nasuwa się samo, brzmi „czym jest owo najważniejsze”. Już wyjaśniamy. To… dobry plan.

Baby shower to nie impreza, którą organizowałoby się regularnie. Przeciwnie – zdarza się wyjątkowo sporadycznie, chyba że dysponujemy akurat naprawdę szerokim gronem znajomych w wieku rozrodczym, wówczas okazji do świętowania może być nieco więcej. Wciąż jednak nie na tyle, żeby organizując baby shower zdołać popaść w rutynę. Plan działania jest więc naturalnym rozwiązaniem, które pomoże dopilnować wszystkich szczegółów i zadbać o to, aby żaden element nie został przeoczony. Co należałoby uwzględnić?

 1. Pomysł na motyw przewodni, do którego dopasowany będzie zestaw dekoracji na baby shower
 2. Wzór zaproszenia na baby shower – zgodny z wybranym na początku motywem tematycznym
 3. Dekoracje na baby shower, w tym to, czego absolutnie nie może zabraknąć, czyli balony na baby shower
 4. Strój na baby shower – zwyczajny lub oryginalny, jeśli impreza ma być przebierana
 5. Atrakcje i zabawy na baby shower, bo na zwykłych pogaduchach przecież nie może się skończyć
 6. Imprezowe menu na baby shower i główna atrakcja wieczoru, czyli… tort na baby shower.


 

Dobry pomysł na baby shower , bo imprezy z motywem przewodnim są ciekawsze

Jeszcze nieco za wcześnie, by móc ogłosić, że tradycyjne imprezy to przeżytek, ale faktem jest, że coraz więcej osób chętnie zastępuje je przyjęciami tematycznymi. Takimi, które mają określony motyw, któremu podporządkowane są wszystkie elementy – dekoracje czy nawet posiłki. W przypadku baby shower oczywiste jest, że tym głównym motywem przewodnim pozostają narodziny dziecka, ale to jeszcze nie oznacza, że samej imprezie nie można nadać jeszcze ciekawszego charakteru.

Wybierając odpowiedni motyw przewodni, można też w mniej lub bardziej zawoalowany sposób przekazać gościom tę najbardziej pożądaną informację – będzie chłopiec czy dziewczynka. Różowy zestaw dekoracji na baby shower zwiastuje dziewczynkę, niebieski – chłopca. Można też pomieszać jedne ozdoby z drugimi, a rąbka tajemnicy uchylić dopiero na sam koniec, na przykład podczas ceremonialnego przebijania balonów. Zależnie od dostępnej przestrzeni, można także postawić na złote czy srebrne ozdoby albo… w ogóle niczym się nie przejmować i po prostu zdecydować się na takie dekoracje, jakie najbardziej podobają się organizatorom. Każda wersja jest dobra.

Dobre zaproszenie to początek udanego baby shower

Niektórzy wychodzą z założenia, że zaproszenie na baby shower nie ma w gruncie rzeczy większego znaczenia, bo przecież najbardziej liczy się to, aby przekazać podstawowe informacje – kiedy, gdzie i z jakiej okazji odbywa się impreza, a także co należałoby przynieść ze sobą. Nie do końca tak jest. Oczywiście – szczegóły są ważne, ale nie warto ograniczać się wyłącznie do „funkcji informacyjnej”. Można pokusić się o zaproszenie na baby shower, które nie dość, że spełni swoją rolę, to jeszcze będzie świetnie się prezentowało, zawczasu wprowadzając gości w zwariowaną atmosferę przyjęcia.

BABY SHOWER GIRL to właśnie taki wzór zaproszenia na baby shower, które na każdym zrobi ogromne wrażenie. Całkowicie inne od zwyczajnych zaproszeń, emanuje radosnymi kolorami oraz ciekawym, przykuwającym uwagę projektem. Dodatkowo można je spersonalizować, zawczasu uzupełniając wszystkie najważniejsze informacje – tak aby nie trzeba było każdego zaproszenia wypisywać z osobna. To zdecydowanie ułatwia sprawę kiedy przewidywanych gości ma być więcej. W tym wypadku odręcznie wystarczy jedynie dopisać imię (i nazwisko, jeśli to wskazane) zaproszonego gościa. Różowe zaproszenie na baby shower dla dziewczynki sprawdzi się doskonale, a dla chłopców przygotowaliśmy też całe mnóstwo innych projektów – w bardziej męskich kolorach. W końcu mężczyzną jest się już nawet w brzuchu mamy, a co!

Sala jak z bajki, czyli jakie dekoracje na baby shower wybrać

Baby shower to impreza tak radosna jak to tylko możliwe, a zatem wszystkie związane z nią dekoracje i ozdoby również powinny cechować się właśnie takim charakterem. Każdy inaczej wyobraża sobie dobre dekoracje na baby shower dla dziewczynki, a inaczej dekoracje dla chłopca, dlatego zamiast mówić ogólnie, przyjrzyjmy się po prostu wybranym propozycjom ozdób, które uświetnią wygląd każdego pomieszczenia!

 • Girlanda na baby shower OH BABY ma złoty kolor i aż półtora metra długości, dzięki czemu doskonale nadaje się do tego, by powiesić ją w najbardziej wyeksponowanym miejscu. Z jej pomocą nikt nie zapomni – nawet w bardzo zaawansowanym stadium imprezy – z jakiej okazji odbywa się przyjęcie. To zresztą tylko początek możliwości, bo do złotej girlandy można dobrać również inne, pasujące akcesoria na baby shower.
 • Balony BABY SHOWER niebieskie to element dekoracyjny, którego nie może zabraknąć podczas żadnej imprezy. Można wykorzystać je do poinformowaniu o tym, jakiej płci będzie rodzące się niebawem dziecko, ale można też wymieszać je z różowymi balonami i nie zdradzać jeszcze niczego. Tak czy inaczej przezroczyste balony na baby shower z błękitnymi napisami po prostu znakomicie wyglądają i doskonale nadają się do ozdoby pomieszczenia niezależnie od ewentualnie wybranego motywu przewodniego!
 • Balony CHMURKI to oryginalny pomysł na „niebiańską” dekorację na baby shower, ale w gruncie rzeczy to są one tak sympatyczne, że można śmiało wykorzystać je do ozdabiania pomieszczeń na co dzień. Bardzo dobrze jednak sprawdzą się jako dekoracja na baby shower dla chłopca, a jeśli dodać do nich jeszcze inne balony, na przykład w słonecznym kolorze złotym, można stworzyć iście bajkową scenerię (warto przy tej okazji zadbać o uwiecznienie jej na zdjęciach, by móc pokazać efekt końcowy dziecku kiedy już trochę podrośnie).

Organizując przyjęcie z okazji narodzin dziecka warto zdecydować się na różne dekoracje. Część podwiesić przy suficie, na przykład na karniszu lub meblach, część ustawić przy ścianach, a część „ukryć”, tak aby goście natykali się na nie zupełnie przypadkowo, ku swojemu radosnemu zaskoczeniu. Jest tyle możliwości, że naprawdę nikt nie powinien mieć jakichkolwiek trudności ze zrealizowaniem swojego, choćby najbardziej zwariowanego pomysłu. W Partybox.pl przygotowaliśmy w tym celu szeroki wybór dekoracji, ozdób i akcesoriów, a je wszystkie – podzielone według kategorii – znajdziesz tutaj .

Ozdobiłaś salę? Ozdób… siebie

Co do tego, że pomieszczenie, w którym ma się odbywać baby shower, powinno zostać odpowiednio udekorowane, nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. W efektownie przystrojonej scenerii każda zabawa dodatkowo zyskuje. Ale nie warto poprzestawać wyłącznie na dekorowaniu pomieszczeń, lepiej za to pomyśleć również o sobie. Można zdecydować się na jakiś specjalny kostium imprezowy, na przykład przebranie za Wonderwoman, ale można też po prostu ozdobić swój strój na baby shower zabawnymi dodatkami.

Szarfa na baby shower BĘDĘ MAMĄ to ozdoba, którą warto przygotować z myślą o głównej bohaterce całego wydarzenia. Każda mama jest piękna, a szarfa wzorowana na tych, którymi przepasywane są uczestniczki wyborów miss, doda jej szczególnego uroku. Na baby shower „królowa może być tylko jedna”, ale to nie znaczy, że pozostali uczestnicy spotkania nie mogą liczyć na jakiś okolicznościowy akcent. Girlanda HAWAJSKA wielokolorowa jak najbardziej kojarzy się ze świętowaniem, pasuje do wszystkiego i nastraja dobrym humorem – to dowód na to, że dobre akcesoria na baby shower mogą przyjmować najróżniejsze postacie!

Atrakcje i zabawy, czyli co robić na baby shower

W większości przypadków impreza dla przyszłej mamy wiąże się nie tylko ze spotkaniem ze znajomymi i nie kończy na rozmowach, choć tych z całą pewnością nie zabraknie. Ponieważ jednak okazja jest specjalna, to warto zadbać także o specjalne atrakcje i zabawy na baby shower. Jest wiele ciekawych gier, które można wykorzystać przy tej okoliczności. Część została od razu stworzona po to, by uatrakcyjniać baby shower – na przykład różnego rodzaju quizy czy konkursy – a część można w łatwy sposób dopasować do tematu imprezy. Wystarczy tylko odrobina kreatywności… i wcześniejszego planowania!

Najważniejsze to aby kilka różnych zabaw przygotować sobie zawczasu i nie musieć wymyślać niczego na poczekaniu. Zabawy nie powinny być zbyt skomplikowane czy rozbudowane – chodzi wszak o to, aby dobrze się bawić, a nie poświęcać czas na analizowanie zasad. Niech będzie prosto, ale wesoło – a będzie świetnie!

Zabawa zabawą, ale… co będzie do jedzenia?

Im lepsza zabawa, tym szybciej człowiek robi się głodny. Ta zabawa dotyczy każdego rodzaju przyjęć i baby shower nie jest w tej kwestii żadnym wyjątkiem. Zatem jakie przekąski na baby shower przygotować? Tradycyjnie najlepiej sprawdzą się dania wzorowane na hiszpańskich tapas – czyli niewielkie porcje, które można wziąć do buzi na raz. Imprezową klasykę stanowią wszelkiego rodzaju koreczki, ale można też na przykład zrobić tosty. I co najważniejsze, miłym dodatkiem będzie coś na ciepło – bardzo dobrze sprawdzi się zanim na stół wjedzie główna atrakcja wieczoru, czyli… tort na baby shower.


 

To okazja, by zadbać o ozdoby na tort na baby shower – w końcu torty ślubne są specjalnie dekorowane, dlaczego by więc te na przyjęcia dla przyszłych mam miałyby być gorsze?! – a także ozdoby stołu.

Jakie ozdoby na tort na baby shower? Wesołe, humorystyczne i z nieodłącznym elementem dziecięcym. Jak natomiast okolicznościowo udekorować stół? Sięgając chociażby po stojak na babeczki niebieski , który doskonale nadaje się nie tylko do tego, aby rozmieścić na nim słodkie muffinki, ale także dowolne inne przekąski na baby shower. Efektownym – i doskonale komponującym się z niebieskim stojakiem – dodatkiem będą złote kubeczki na baby shower OH BABY . Nie sposób odmówić im stylu!

 

Jak widzisz, to, jak zorganizować baby shower, nie jest wcale trudne. Wręcz przeciwnie – to świetna zabawa, która… prowadzi do jeszcze lepszej zabawy. W końcu spotkanie ze znajomymi przy tak radosnej okazji, jaką są zbliżające się narodziny dziecka, to zawsze dobry pomysł. Jeśli więc zastanawiasz się jeszcze, czy warto – pomyśl po prostu o radości, jaką sprawisz przyszłej mamie.

I niczym się nie martw – z pomocą Partybox.pl cała organizacja baby shower pójdzie jak z płatka!
Blog Partybox
Pomoc Partybox

Akceptujemy płatności

Nasi partnerzy